Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Barzani'den Maliki'ye rest

Kürt yönetimi, Maliki ile olan gerginliğin son bulması için Dicle Harekat Komutanlığı'nın kaldırılmasını şart koşuyor.

 Barzani'den Maliki'ye rest

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Başbakan Nuri el-Maliki arasındaki gerginliğin sonlandırılması için taraflar arasındaki görüşmeler sürüyor. IKBY'den bugün Bağdat'a gönderilen heyetin, son zamanlarda "tartışmalı bölgeler"de yaşanan askeri gerilimi ele alacağı ve Maliki'ye bağlı Dicle Harekat Komutanlığı'nın lağv edilmesini isteyeceği açıklandı.

IKBY VE MALİKİ TEKRAR GÖRÜŞÜYOR

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'nin sağlık sorunları nedeniyle IKBY ile Maliki yönetimi arasında kesintiye uğrayan görüşmelerin yeniden başladığı bildirildi.

IKBY Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet Mala Ali, bu sabah yeni bir heyetin Bağdat'a gittiğini açıkladı. Halgurd Ali, heyetin Bağdat hükümetinin isteği üzerine gönderildiğini, askeri konuların ele alınacağı görüşmelere Peşmerge Bakanlığı adına Cafer Şeyh Mustafa ve İçişleri Bakanlığı adına da Kerim Sincari'nin katıldığını aktardı.

"DİCLE HAREKAT KOMUTANLIĞI KALSIN" ŞARTI

Irak'ta 'tartışmalı bölgeler' olarak adlandırılan Kerkük ile Selahaddin ve Diyala vilayetlerinin bazı ilçelerinde görev yapmaya başlayan Başbakan Maliki'ye bağlı Dicle Harekat Komutanlığı'nın lağv edilmesinin Kürt yönetimi için bir önkoşul olduğunu vurgulayan Halgurd Ali, "Bu isteğimizden vazgeçmiş değiliz" dedi.

ASKERİ YIĞINAK, GERİLİMİ ARTTIRMIŞTI

IKBY ile Başbakan Maliki arasında, son yıllarda yönetimin merkezileşmesi, enerji kaynaklarının işletilmesi, "tartışmalı bölgeler" ve Kürt güvenlik güçlerinin görev ve yetki alanı gibi konularda sorunlar yaşanıyor.

Geçtiğimiz ay, Dicle Harekat Komutanlığı'nın Kerkük ve diğer "tartışmalı bölgeler"de yığınak yapmaya başlaması üzerine taraflar arasında askeri gerilim tırmanmıştı. Cumhurbaşkanı Talabani ve Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin girişimleriyle uzlaşma görüşmeleri başlamış ancak sonuç alınamamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!