Barzani'den flaş seçim açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ülkede bugün gerçekleştirilen genel seçime ilişkin, "Irak'ta önceki hükümetler, Kürtler gibi etnik unsurlar göz önünde bulundurularak siyasi ittifakla kuruldu. Irak'ta siyasi ittifak olmadan kurulacak bir hükümetin başarılı olacağını zannetmiyorum" dedi.

Barzani'den flaş seçim açıklaması

Neçirvan Barzani, Erbil'deki yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı otelde  oyunu kullandıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, ülkede yaşayan tüm  unsurlar için tarihi ve önemli bir gün olduğunu söyledi.

Barzani, "Irak halkı demokratik bir şekilde sandık başına giderek  meclisteki temsilcilerini seçecek. Kürdistan Bölgesi halkının, çok ciddi bir  şekilde sandık başına gidip oylarını kullanmalarını temenni ediyorum." diye  konuştu.

"Irak'ta herhangi bir siyasi partinin, herhangi bir koalisyona  gitmeden hükümeti tek başına kuramadığı malum ve bunu herkes biliyor."  ifadelerini kullanan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bize göre Irak'ta çoğunlukta oy alanların hükümeti kurması, ülkenin  çıkarına değil. Irak'ta önceki hükümetler, Kürtler gibi etnik unsurlar göz önünde  bulundurularak siyasi ittifakla kuruldu. Irak'ta siyasi ittifak olmadan kurulacak  bir hükümetin başarılı olacağını zannetmiyorum."

Barzani, Erbil ve Bağdat'ın da 2005 yılından bu yana geçmişten çok iyi  ders almaları gerektiğine dikkati çekti.

Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların her iki taraf için de tecrübe  olduğunu ifade eden Barzani, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Taraflar arasında yaklaşık 12 yıldır çözülemeyen sorunların, artık  alınan tecrübeler doğrultusunda diyalog masası ve görüşmelerle çözülmesini  temenni ediyorum. Şu anda Irak'ta tamamen yeni bir sürece girildi. Bu süreç  DEAŞ'ın tamamen ortadan kaldırılmasıyla başladı. Bu süreçte daha çok altyapı  hizmetleri ve iktisadi konulara tam bir önemin verilmesi sürecidir. Bu ülkede  siyasi istikrar oluşmalıdır.

Erbil ve Bağdat arasındaki sorunlar çözülmediği müddetçe Irak'a siyasi  istikrarın geleceği kanaatinde değiliz. Bu yüzden geçmiş yıllar her iki taraf  için bir ders olmalı ve sorunları diyalogla çözmeliyiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!