Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Barzani'den çarpıcı açıklamalar

Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, "Kuzey Irak'ta yeni bir Kürt devleti kurmanın zamanı değil. Suriye'deki Kürtlerin bunu yapabileceğini düşünmüyoruz" dedi.

Barzani'den çarpıcı açıklamalar

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin yeğeni ve Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, Kuzey Irak'ta 1991 yılından beri 20 yılı aşkın süredir birçok finansal güç ve dış ilişkilere rağmen bir Kürt devleti kurulamadığına dikkat çekerek, "Kuzey Irak'ta yeni bir Kürt devleti kurmanın zamanı değil. Suriye'deki Kürtlerin bunu yapabileceğini düşünmüyoruz" dedi.
Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen "Orta Doğu'daki gelişmeler" konulu panel öncesinde açıklamalarda bulunan Aziz Hasan Barzani Barzani, ABD seçimlerinde Obama'nın galip gelmesini değerlendirdi. Yakın zamanda Obama'nın yeniden iş başına gelmesiyle ABD dış politikasında çok büyük değişiklik yaşanacağını düşünmediğini kaydeden Barzani, "Orta Doğu'daki komşu devletlerin özellikle Suriye meselesindeki tutumları, tavırları ve davranışlarında değişiklik olursa ABD politikası buna göre değişebilir. ABD'nin Rusya ile olan ilişkilerine bakarsak Rusya'da korku vardı Romney'in başa gelme ihtimaline yönelik. Fakat Obama'nın tekrar iş başına gelmesiyle Rusya'da bir rahatlama olmuş olabilir. ABD ve Rusya arasında daha fazla iş birliği ve yakınlaşma görebiliriz" dedi.
"BARZANİ'NİN PKK ÜZERİNDE BÜYÜK BİR ETKİSİ YOK"
Barzani, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Türkiye'deki terörle mücadele konusundaki tavrı konusunda sorulan bir soruya ise, Erbil ile Ankara arasında devam eden iş birliklerinin olduğunu hatırlatarak, "Bölgesel duruma siyasi açıdan bakacak olursak, örneğin Suriye meselesinde Barzani ile Ankara arasında nasıl iş birliği yapabiliriz görüşmeleri oldu. PKK konusuna gelecek olursak, Barzani'nin PKK'ya silah bırakması yönünde, bir siyasi çözüm araması yönünde birtakım isteklerde bulunduğunu biliyoruz. Bu Barzani'nin PKK üzerinde çok büyük bir etkisi var anlamına gelmesin. Bu etkinin de kendine göre bazı sınırları var. Barzani'nin her söylediği PKK üzerinde etkilidir, diyemiyoruz. Bu sürecin bu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Bu tip iş birliğinin siyasi anlamda, terörizm ya da ekonomide değil, bütün alanlarda devam edeceğini umuyoruz" diye konuştu.
"KUZEY IRAK'TA DEVLET KURMANIN ZAMANI DEĞİL"
Suriye'deki olayları ve bir Kürt devletinin kurulması iddialarını değerlendiren Barzani, "Şu an medyada yapılan bazı yorumlara göre, Suriye'deki Kürtlerin olduğu bölgede bir devlet kurulma ihtimaline yönelik bazı durumlar var. Bunun da Türkiye için tehlike olduğuna ilişkin yorumlar var. Fakat bu gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir durumun söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Bunun sadece medyadan ibaret olduğunu düşünüyorum çünkü Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini düşünecek olursak 1991 yılından beri 20 yılı aşkın süredir birçok finansal güçleri ve dışarısıyla olan ilişkilerine rağmen bir Kürt devleti kurabilmiş değiliz. Yine de bizim inancımızı yitirdiğimize yönelik bir durum söz konusu değil. Sadece Kuzey Irak'ta bir Kürt devletinin zamanının olmadığını düşünüyoruz. Eğer biz bunu 1991 yılından beri yapamamışsak Suriye'deki Kürtlerin bunu yapması mümkün değil. Bu gerçekçi bir durum değil" açıklamalarında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!