Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Barbie kötü günler geçiriyor

Kaliforniya merkezli oyuncak merkezi Mattel'in Barbie bebekleri popülerliğini kaybediyor.

Barbie kötü günler geçiriyor

2013'ün ikinci çeyreğinde Barbie bebek satışlarının düşmesine rağmen Mattel'in hisseleri yüzde 40 değer kazandı.

Euromonitor adlı araştırma firmasının verilerine göre, geçtiğimiz sene oyuncak bebek ve aksesuar pazarının dünya satışları 770 milyon dolara kadar çıkmasına karşın, Barbie bebeklerin satışında düşüş yaşandı.

Euromonitor'un sektör hakkında yazdığı rapora göre, Amerika'da oyuncak bebek ve aksesuar pazarının yüzde 30 büyümesi, Barbie bebeklerin rekabet gücünü azalttı.

Euromonitor oyuncak analisti Robert Porter Barbie bebek kategorisinin baskısına rağmen, Mattel'in yeni çıkardığı 'Monster High' ve 'American Girl' gibi ürünlerinin satışlarının fırlamasıyla Mattel'in hisse senetlerinin yüzde 40 değer kazandığını belirtti.

2012'de Barbie'nin dünya çapında satışları yüzde 3 düşüş kaydederken Amerikan Girl'ün satışlarında yüzde 11 oranında artış kaydedildi. Barbie, yılın 2. çeyreğinde, satışlarındaki düşüşe rağmen, yüzde 23 pazar payı ve 73,3 milyon dolar kar rakamı ile sektörde lider konumunu korudu.
Dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Mattel'in önemli markası 50 yıllık efsane Barbie gelişen dünyaya zor ayak uyduruyor.  Yeni jenerasyonun canavar oyuncaklarına ilgisinin artması buna ek olarak teknoloji kullanımının çok küçük yaşlara kadar düşmesi Barbie'nin tahtını sallıyor.

Gelişmekte olan ülkeler Barbie'yi kucaklıyor. Gelişmiş ülkelerde tercihler değişik gösterirken gelişmekte olan ülkelerde hala Barbie tercih ediliyor. Özellikle Meksika ve Brezilya pazarında en büyük pazar payına sahip olan Barbie Euromonitor verilerine , 12 gelişen ülkede canavar oyuncukların satışının yüzde 30 ila 40 üzerinde. 
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!