Banvit hakemlere ve gözlemcilere isyan etti!

Beko Basketbol Ligi'ndeki son maçında TOFAŞ'a 80-73 yenilen Banvit'in yönetimi, hakemlerin ve gözlemcinin, kurallar ve uygulanışları konusundaki bilgisizlikleri nedeniyle skandal bir karara imza attığını yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Banvit hakemlere ve gözlemcilere isyan etti!

Beko Basketbol Ligi'ndeki son maçında TOFAŞ'a 80-73 yenilen Banvit'in yönetimi, hakemlerin ve gözlemcinin, kurallar ve uygulanışları konusundaki bilgisizlikleri nedeniyle skandal bir karara imza attığını ileri sürdü.

Banvit'in yazılı açıklamasında, ''TOFAŞ maçının dördüncü periyodunda Banvit'in; İzzet Türkyılmaz'a yapılan faul ve akabinde çalınan teknik faulle 4 serbest atış ve topu orta sahadan oyuna sokma hakkı kazandığı'' hatırlatıldı.

Faul atış sırasını karıştıran sporcu Keith Simmons'un önce teknik faul atışlarını kullandığı ve isabet sağlayamadığı daha sonra da kendisine faul yapılan Türkyılmaz'ın çizgiye giderek takıma 2 sayı kazandırdığı anımsatıldı.

Hakemler ve gözlemci, kurallar ve uygulanışları konusundaki bilgisizlikleri nedeni ile skandal bir karara imza attılar'' ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Dört serbest atış hakkı kazanan takımımızın 2 sayısı skorboarddan silindi ve topu orta sahadan oyuna sokma hakkımız da elimizden alındı. Sporcularımız, faul atış sırasını yanlışlıkla şaşırmış ve takımımıza herhangi bir avantaj getirecek bir art niyetli harekette bulunmamışlardır. Bu yanlışlık sonucunda hiçbir şey değişmemiş ve yine faulleri atması gereken sporcular kullanmışlardır. Bu apaçık ortadayken maçın hakemleri ve gözlemcisi bunu, 'hakemleri aldatmaya yönelik hareket' şeklinde değerlendirerek karar vermişlerdir.

Açıklamada, kararla ilgili anlaşılamayan noktalar olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

''İlk serbest atışları yanlış oyuncumuzun kullanmasından dolayı atışlar iptal edilse de daha sonraki teknik faul atışlarından kazandığımız 2 sayı neden geçersiz sayılmıştır? Kazandığımız 4 serbest atışın sıralamasında yapılan hatanın hakemleri aldatmaya yönelik bir hareket olduğu kanaatine nasıl varılmıştır. Bize ne gibi bir avantaj getirmiştir? Bu atışlar yapılırken sıralaması ile ilgili olarak hakemlerin hiç sorumluluğu yok mudur? Avrupa'daki maçlarda böyle durumlarla karşılaşan hakemler, bunu bir aldatma olarak nitelendirmeyip oyunu akışına bırakırken bizim karşılaştığımız benzer durumda farklı olan nedir? Bu olayda, hakemlerin ve gözlemcinin de dikkatsizliği olmasına rağmen tek mağdur olan taraf maalesef biziz. Karşı takım, atışlı faul yapmışken ve arkasından da teknik faulle cezalandırılmışken olayın tüm faturası bize kesilmiştir. Maçın son 3 dakikasında yapılan bu hata sonucunda rakibimiz büyük bir avantaj yakalamıştır.''

Maçtan sonra ilgili kuruma yapılan itirazın sonucunun beklenildiği kaydedilen açıklamada, adaletin sağlanması adına olayın sonuna kadar takipçisi olunacağı bildirildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!