Banksy'nin eseri kendini parçalara ayırmasına rağmen satıldı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin dünyaca ünlü 'Balonlu Kız' adlı eserini 1 milyon sterlinden fazla bir meblağa satın alan koleksiyoner, eserin planlı şekilde kendini parçalara ayırmasına rağmen alış işlemini gerçekleştirmeye karar verdi.

Banksy'nin eseri kendini parçalara ayırmasına rağmen satıldı

Müzayede evi Sotheby's eseri satın alan kişinin ismini açıklamadı ancak Avrupalı bir kadın koleksiyoner olduğunu belirtti.

'KENDİ SANAT TARİHİ ESERİME SAHİP OLACAĞIMI ANLADIM'

Müzayede evinden yapılan açıklamaya göre kadın koleksiyoner "Geçen hafta tokmak indiğinde ve eser kendini parçalara ayırdığında önce şoke oldum ancak yavaş yavaş kendi sanat tarihi eserime sahip olacağımı anladım" dedi.

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin 'Balonlu Kız' adlı eseri geçen hafta Londra'daki Sotheby's müzayede evinde 1 milyon 42 bin sterline satılmasının hemen ardından  izleyicilerin şaşkın bakışları altında çerçeve içerisine gizlenmiş kağıt doğrama makinesi vasıtasıyla kendini yok etmişti.

Eser şu ana kadar en yüksek meblağa satılan Banksy işi olmuştu. 

ADI 'ÇÖPTEKİ AŞK' OLDU

Bu arada kendini imha etmesinin ardından esere 'Love is in the Bin' (Çöpteki Aşk) ismi verildi. Eser hafta sonu Londra'daki Sotheby's galerisinde sergilenecek.

Sotheby's müzayede evinin çağdaş sanat bölümü müdürü Alex Branczik de " Banksy müzayede de bir eseri yok etmedi, yenisini yarattı" dedi.

Branczik "Sanatçının yeni ismiyle 'Love is in the Bin' adlı eserinin satıldığını bildirmekten memnuniyet duyarım. Bu eser, bir müzayede sırasında canlı canlı yaratılan tarihteki ilk sanat eseri" ifadelerini kullandı.

Banksy de bu anın videosunu Instagram sayfasından Picasso'nun "Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir dürtüdür" alıntısıyla paylaşmıştı.

Banksy videonun altına düştüğü notta, "Birkaç yıl önce, bir gün açık arttırmada satılması ihtimaline karşı tablonun içine gizlice bir kağıt imha makinesi yerleştirmiştim" ifadesini kullanmıştı.

Banksy dünya genelinde  keskin siyasi göndermeli işleri ile tanınıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!