'Bankaları kurtardık ama bir nesil kaybettik'

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa'nın milyarlarca Euro harcayarak bankalarının kurtardığını, ancak bir nesil genç insanının kaybedebileceğini söyledi.

'Bankaları kurtardık ama bir nesil kaybettik'

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Brüksel'de yaptığı açıklamalarda, kriz sürecince bankaların kurtarılması için yüz milyonlarca euro harcandığını fakat bu süreçte bütün bir genç nesli kaybettiklerini söyledi.

2009'da Yunanistan'ın krizde patlak vermesi ile başlayan süreçte oluşturulan kompleks kurtarma planları ile bankacılık sektörüne ortalama 700 milyar dolar akıtıldığını açıklayan Schulz, sosyal yapının bozulması ile Avrupa Birliği'nde 26 milyon kişinin işsiz kaldığını belirtti. Özellikle sorunlu olan Yunanistan, İspanya, İtalya'nın bazı bölgeleri ve Portekiz'de her iki gençten birinin işsiz olduğuna dikkat çeken Schulz, güney Avrupa patlak veren protestoların artan tepkinin soysal patlamanın göstergesi olduğunu belirtti.

Sorunlu bölgelerde suç oranlarının yükseldiği göçmenlere karşı saldırıların arttığı raporlanırken, Avrupa için en büyük tehdidin insanların birliğe olan inancının kaybolması olduğu belirtiliyor.

Euro Bölgesi'nin düşünülenden daha büyük bir tehlike altına olduğunu kaydeden Avrupa Parlamentosu Başkanı, geçtiğimiz hafta gelen Yunanistan işsizlik rakamlarına dikkat çekti. 15-24 yaş aralığında yüzde 57'lik kesimin işsiz olduğunu yineleyen Schulz, genç işsizliğinin bölgenin en önemli sorunu olduğunu belirtti.  
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!