Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bankalara mevduat darbesi

Kredili Mevduat Hesap faizlerindeki düzenlemenin bankacılık sektörünün karında düşüşe neden olacağı beklentisi bankaları aşağı çekiyor.

Bankalara mevduat darbesi

Merkez Bankası tarafından bankaların Kredili Mevduat Hesapları'na (KMH) gelen faiz ayarı bankacılık sektörünün karında düşüşe neden olacak.

KMH'ya uygulanan faiz oranlarına TL'de aylık yüzde 2.22 olarak üst sınır getirilmesinin bankaların karında yıllık olarak 1 milyar TL civarında düşüşe neden olması bekleniyor.

Bankaların kredi portföyünün yüzde 1,1'ini oluşturan ürün grubuna getirilen düzenlemenin sektörü yüzde 2,5 ile yüzde 4 arasında etkileyeceği söyleniyor.

Önümüzdeki sene için bankaların vergi öncesi karlarında yüzde 2,5 ile yüzde 4 arasında azalma beklendiğine dikkat çeken sektör temsilcileri, bu hesapları agresif olarak kullanan bankaların görece daha fazla etkileneceğini belirtiyorlar.

Faiz geliri düşüşünden en fazla etkilenecek bankaların başında gelen Vakıfbank hisseleri gün içerisinde yüzde 10'u bulan düşüşün ardından yüzde 3 üzeri düşüşle işlem görüyor. İş Bankası hisseleri yüzde 0,53, Garanti Bankası hisseleri yüzde 1,83, Halkbankası hisseleri yüzde 0,95, Akbank hisseleri yüzde 1,71 oranında aşağıda seyrediyor.

Yurtdışında ABD ile İngiltere borsasının kapalı olduğu günde kararın fiyatlara tam olarak yansımadığını kaydeden uzmanlar, borsada fiyatlamanın yarın devam edeceğini ifade ediyorlar. Bankacılık endeksinin yüzde 1,37 oranında gerilediği günde BIST 100 endeksi yüzde 0,35 aşağıda 90,695 puandan işlem görüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!