Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bankalara BDDK tarifesi

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda görüşülen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu Tasarısı'nda, bankaların ürün ve hizmetlerde faiz dışında alacakları ücret, komisyon ve masrafları tüketici lehine koruyacak şekilde belirleme yetkisini BDDK veren madde kabul edildi.

Bankalara BDDK tarifesi

Bu yetkinin BDDK'ya verilmesi konusunda bankacılık sektörü temsilcilerinin bazı itirazları olmuştu. Tasarı ayıplı mal, taksitli satışlar, ön ödemeli konut satışları, abonelik sözleşmeleri gibi alanlarda ve bankacılık sektöründe tüketicilerden alınan ücretlerin sınırlandırılması ve tüketicilere herhangi bir ücreti olmayan en az bir kredi kartı sunulmasının zorunlu hale getirilmesi gibi konuları içeriyor.

TÜKETİCİYİ KORUMAK ESAS
Maddeler üzerinde görüşmelerin devam ettiği tasarının, yeni yasama döneminde TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak öncelikli yasalar arasında yer alması, bu sürede BDDK'nın ön çalışmaları tamamlayarak kanunun yasalaşmasıyla birlikte gerekli düzenlemeleri hayata geçirmesi bekleniyor. Düzenlemeye göre; bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alınarak ve "kanunun ruhuna uygun ve tüketiciyi koruyacak şekilde" BDDK tarafından belirlenecek.

KATILIM BANKALARI DAHİL
Tüm düzenlemeleri yönüyle katılım bankalarını da kapsayan kanun, katılım bankalarına yönelik düzenlemelerde uygulamaların kâr payı dikkate alınarak yapılmasını öngörüyor.

Tasarıda dikkat çeken maddelerden biri, taksitli kredi kartı ödemelerine yönelik. Tasarıda, "Kredi kartı sözleşmeleri, ödemelerin üç aydan uzun süre ertelenmesi veya benzer şekilde taksitle ödeme imkânı sağlanması halinde tüketici kredi sözleşmesi olarak değerlendirilir" ifadesi ile, taksitli ödemelere de düzenleme getiriliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!