Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Banka ortağı tarikat müridi

Nakşibendi şeyhlerinden Küçük Hüseyin Efendi'nin müridinin 46 torunu İş Bankası'na dava açtı. Dedelerinin Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'ndaki hisselerini bankadan talep ediyorlar

Banka ortağı tarikat müridi

Nakşibendi şeyhlerinden Küçük Hüseyin Efendi'nin müridi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bolvadin Belediye Başkanlığı yapan Hacı Hıdırzade Hasan Hüseyin Efendi'nin 46 torunu İş Bankası'na dava açtı. Dedelerinin İttihat ve Terakki Partisi tarafından 1917 yılında kurdurulan, 1927 yılında İş Bankası'na devredilen Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'nda hisseleri olduğunu belirten torunlar avukatları Mahmut Doğan aracılığıyla İstanbul 50. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne dava dilekçelerini verdi. 46 torun dedelerine ait hisse senetlerinin sayısı ve değerinin tespit edilerek, geçmişe dönük kâr payı ile kendilerine verilmesini istiyor.

İHTARNAME ÇEKTİLER
Dava dilekçesinde, davacıların 17 Mayıs'ta davalı İş Bankası'na ihtarname gönderdiği belirtildi. İş Bankası ise ihtarnameye 2 Temmuz'da cevap verdi. Banka, pay defterleri kayıtlarında inceleme yapılabilmesi için talebe konu kişinin Hacı Hıdırzade Hasan Hüseyin Efendi olduğunu gösterir belgelerin ibrazını istedi. Dilekçede bankadan gelen yanıt üzerine dava açılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı. Dilekçede, Hacı Hıdırzade Hasan Hüseyin Efendi'nin, Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'nın hissedarı olup olmadığının Osmanlıca bilen bilirkişi ile tespit edilmesi talep edildi. Hisse senetlerinin değerinin tespit edilmesi halinde geçmişe dönük kâr payını talep eden davacılar, en yüksek faizle tahsil istedi. Avukat Doğan, daha öncede başka kişilerin açtığı davalar bulunduğunu, bir tanesinin de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde incelemeye alındığını söyledi.

Banka ortağı tarikat müridi
Hacı Hıdırzade Hasan Hüseyin Efendi'nin müridi olduğu şeyh Küçük Hüseyin Efendi'nin adı işadamı Üzeyir Garih saldırısında geçti. Garih, şeyhin Eyüp Sultan'daki mezarına ziyarete gittiği sırada saldırıya uğramıştı. O dönemde çeşitli gazetelerde Mareşal Fevzi Çakmak ve sosyetik Ender Mermerci'nin de şeyhin müridi olduğu öne sürülmüştü.

İş Bankası'na 1927'de geçti
Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası 1917'de kuruldu. 1927'de dönemin 1116 sayılı kanununa dayanılarak, Türkiye İş Bankası'na devredildi. Banka çok amaçlı bir ticaret bankası olmasına karşın daha çok genel bayındırlık hizmetleriyle ilgilendi. Tarım ve sanayinin gelişmesi için millî şirketler kurmaya veya bu tür şirketlere ortak olmayı amaçladı.

31 Aralık uyarısı!
Avukat Mahmut Doğan, 6111 sayılı kanunda yapılan düzenlemeyi hatırlatarak, "Elinde hisse senedi bulunan hissedarlar, 31 Aralık 2012'ye kadar bunları kaydileştirmek için bankaların da aralarında bulunduğu ilgili şirketlere teslim etmeliler. Teslim etmedikleri takdirde, bu tarihten sonra söz konusu hisseler kanunen ilgili şirkete intikal edecek. İlgili şirket de bunu 3'üncü kişilere satabilecek. Hissedarların tüm hakları sona erecek" dedi.

KAYNAK:SABAH
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!