Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balyoz duruşması gergin başladı

Tarihi Balyoz davasının temyiz duruşması bugün başlıyor. Bir çok ilkin yaşanacağı temyiz duruşması öncesinde polisle avukatlar, gazeteciler ve sanık yakınları arasında tartışma yaşandı.

Balyoz duruşması gergin başladı

 

Tarihi Balyoz duruşmasının sanıklarının katılmadığı, sadece avukatlarının ve yakınlarının katılabileceği Yargıtay'daki temyiz duruşması öncesinde gazeteciler, sanık yakınları, avukatlar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis memurları ellerindeki listelerde isimleri yer alan akredite gazetecileri bile içeri alırken büyük bir karmaşa yaşandı. Bazı basın mensupları ve avukatlar polisle tartıştılar. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı duruşma saat 9.00'da başladı.

Balyoz duruşması öncesi Yargıtay'a duyarlı kapının da bulunduğu özel giriş kapısı yapıldı. X-Ray cihazı konuldu. Duruşmaya gelenlerin tümü sıkı bir şekilde aranıp medyaya akretidasyon kartı verilerek içeri alınmaları sağlandı. Duruşma Yargıtay 9. Ceza Dairesi yerine 245 kişilik Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılıyor. Şu ana kadar 117 avukat ve 40'a yakın gazeteci salona alındı.

TEMYİZ İNCELEMESİ KESİNTİSİZ SÜRECEK

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nde 361 sanıklı, 400 klasörlük Balyoz davasının temyiz incelemesi kesintisiz sürecek. Yargıtay, tarihinde ilk kez bir darbe yargılaması ve temyiz duruşması yapacak. Peş peşe duruşmalar yapılıp sanık avukatları dinlenecek.

SANIKLAR KATILAMIYOR

Aralarında generallerin de bulunduğu sanıklar ise mevzuat gereği duruşmaya katılamıyor. Duruşma Yargıtay Konferans Salonu'na alındı. Temyiz duruşmaları sonrasında tahliye talepleri karara bağlanacak.

TARİHİ DAVA ÖNCESİ YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Yargıtay'daki tarihi dava öncesinde polis bina önünde yoğun güvenlik önlemi aldı, sanık yakınlarının bekleyişi sürüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!