Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balyoz davasında tahliye talepleri reddedildi

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 250'si tutuklu 365 sanıklı davanın 106. duruşması sona erdi. Mahkeme heyeti, duruşmaya verilen aranın ardından taleplere ilişkin ara kararını açıkladı.

Balyoz davasında tahliye talepleri reddedildi

Mahkeme, Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı, emekli Orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Ergin Saygun ve Oramiral Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 250 tutuklu sanığın üzerine atılı suçun ağırlığı, delil durumu, adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının sanıklar bakımından yetersiz kalacağını gerekçe göstererek 250 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına oy birliğiyle karar verdi.

BÜTÜN SANIKLAR MAHKEMEYE ÇAĞRILDI

Mahkeme ara kararında "Herhangi bir yasal engel çıkmaması halinde dosyanın karar aşamasında bulunduğuna ve tüm sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarının alınmamış olmasına" dikkat çekerek, sanıkların bulunduğu cezaevlerine "Acil müdahale gerektiren hastalıklar dışında belirlenen duruşma tarihlerinde sanıklar için hastanelerden tetkik ve tedavi amaçlı randevu alınmaması, revire çıkmak isteyenlerin bu isteklerini duruşma saatleri dışında yerine getirilmesi, revir doktorlarının çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi" doğrultusunda yazı yazılmasını kararlaştırdı. Mahkeme kararında "Hasta olmaları nedeniyle istirahat alan sanıkların hayatları bakımından sakınca oluşturmaması halinde İl Sağlık Müdürlğü'nden temin edilecek doktor ve sağlık personeli refakatinde ambulans ile duruşmaya getirilmelerinin istenmesine" hükmetti.

DAVAYA İKİ YENİ MÜDAHİL

Mahkeme Mesut Göğebakan ve Alaattin Kaya'nın iddia edilen suçtan doğrudan zarar görme ihtimalinin olması nedeniyle davaya katılma taleplerini kabul etti. Mahkeme avukatların mazeret dilekçelerine ise "Dosyanın gelmiş olduğu aşama nazara alındığında duruşmayı uzatma amaçlı olduğu değerlendirildğinden reddine" şeklinde karar verdi. Toplam 365 emekli ve muvazzaf asker yargılandığı dava 20-21 Eylül tarihlerine ertelendi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!