Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balyoz davasında kritik viraj

Balyoz Davası'nda Yargıtay'ın savunmaların nasıl yapılacağına ilişkin kararına avukatlardan itiraz geldi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul ile avukatlar arasında tartışma yaşandı.

Balyoz davasında kritik viraj

 

"Darbeye eksik teşebbüs" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve 1. Ordu eski Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 361 sanıklı "Balyoz Planı" davasının temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde dün başladı.

Sanıkların savunmasını üstlenen 110 avukat, çok sayıda sanık yakını ve davayı izleyecek gazetecilerin yoğunluğu nedeniyle Yargıtay Konferans Salonu'ndan yapılan temyiz duruşmasının ilk gününde, 'alfabetik savunma' krizi yaşandı.

"ALFABETİK SAVUNMA" SİSTEMİNE İTİRAZ

Beş kişiden oluşan Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin yerini almasının ardından Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, duruşmada uygulanacak kuralları açıkladı. Duruşmada sanık sıralaması yerine, avukat odaklı savunma sistemini uygulayacağını belirten Ertuğrul, sanık avukatlarına soyadına göre alfabetik sırayla söz hakkı vereceklerini bildirdi. Yargıtay'ın, sanık yerine, avukatların soyadına göre alfabetik sıralama sistemini uygulayacak olması, sanık avukatlarıyla Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul arasında tartışmalara neden oldu. Avukat Dizdar, söz alarak dilekçeyi üç gün önce yani duruşma kuralları açıklanmadan gönderdiğini hatırlatarak, uygulamaya itiraz etti.

SİZDEN TALİMAT ALACAK DEĞİLİM

Salondaki atmosferin gerginleşmesi üzerine sanık avukatlarından Avukat Celal Ülgen de ayağa kalkarak, Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul'a hitaben "Lütfen avukatlara karşı sesinizi yükseltmeyin" diye çıkıştı. Ertuğrul'un Ülgen'e yanıtı ise "Sizden talimat alacak değilim" şeklinde oldu.

EN BÜYÜK KOMPLO

Avukat Akalın, savunmasına, "Sözde balyoz davası, 367 kişiye uygulanan en büyük komplodur. Tarihin en büyük dijital sahtekarlıklarını bu davada gördük. Herhangi bir savaşta dahi bu kadar subay ve astsubayı etkisiz hale getirmek mümkün değilken bu yargı eliyle gerçekleştirilmiştir" diye başladı. Akalanı, daha sonra 60 sanık avukatının kaleme aldığı temyiz dilekçesini okudu.

SAVUNMALAR BİTENE KADAR DEVAM

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nde başlayan "Balyoz" davasının temyiz duruşması, savunmalar tamamlanıncaya kadar devam edecek. Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri olmak üzere haftada dört gün duruşma yapacak olan Yargıtay, 20 Temmuz'da başlayacak adli tatili de dikkate almayacak ve avukatların tamamı savunmalarını bitirene kadar duruşmalara devam edecek. Savunmalarda süre kısıtlaması olmayacak.

TEBLİĞNAMEDE "ONAMA" İSTENMİŞTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da "Balyoz" davasına ilişkin tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, "darbeye eksik teşebbüs" suçundan 20'şer yıl hapis cezasına çarptırılan Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile aynı suçtan 18'er yıl hapis cezasına çarptırılan Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanması istenmişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!