Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Balyoz davası" hakimine 15 yıl hapis istemi

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, "Balyoz darbe planı davası" hakimi, eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in 15 yıla kadar hapsi istendi.

''Balyoz davası'' hakimine 15 yıl hapis istemi

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 17 Temmuz 2016'da Uşak'ta yakalanan, "Balyoz darbe planı" davasına bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in yargılanmasına devam edildi. İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında, tutuklu sanık Diken ve avukatı hazır bulundu. 

İddia makamı, tanık ifadeleri, HTS kayıtları ve dosyadaki somut delilleri göz önünde bulundurarak, Ömer Diken'in örgütün hiyerarşik yapısında yer aldığı, kendi iradesini örgütün iradesine terk ederek faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde esasa ilişkin mütalaa verdi. 

Bin 5 günden beri tutuklu olduğunu söyleyen Diken ise tek sanıklı dosyada herhangi bir karışıklık olmamasına rağmen uzun süreli tutukluluğunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uymadığını savundu. Tahliye talebinde bulunan tutuklu sanık Diken ile avukatı, esasa ilişkin savunma yapabilmek için süre talep etti. 

Mahkeme heyeti, Ömer Diken'in tutukluluk halinin devamına kararlaştırıp, savunma için süre vererek duruşmayı erteledi. 
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!