Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balyoz'daki Facebook mesajı

Balyoz Davası'nın tutuklu sanığı Tümgeneral Beyazıt Karataş, soruşturma başlatılmadan önce kızına ait Facebook sayfasına gelen mesaja dikkat çekti.

Balyoz'daki Facebook mesajı

Karataş mesajda "Sizi rahatsız etmek istemem ama aşağıdaki linkte babanızın fotoları var internette çıkmadan babanızı haberdar ederseniz iyi olabilir başarılı bir subayı karalamak istiyorlar" ifadelerinin yer aldığını söyledi.

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 224 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 50. duruşması sona erdi. Tutuklu sanık Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı Tümgeneral Beyazıt Karataş savunmasında, Eskişehir'de Hakan Büyük'ün evinde ele geçirildiği iddia edilen flash bellekteki imzasız ve sahte dijital veriler nedeniyle suçlandığını söyledi.

"Başarılı bir subayı karalamak istiyorlar"
Karataş, 28 Mart 2011 tarihinde soruşturma başlamadan önce kızının facebook'una adresine sahte isim ile bir mesaj ve link geldiğini söyledi. Karataş, "Söz konusu e-mailde, "sizi rahatsız etmek istemem ama aşağıdaki linkte babanızın fotoları var internette çıkmadan babanızı haberdar ederseniz iyi olabilir başarılı bir subayı karalamak istiyorlar" ifadeleri vardı. İlgili linkte ise bir general karikatürü olduğu ve başına balyoz indiği görülmektedir. Mesaj hariç aynı karikatürün 2'inci hava kuvveti komutanlığı-Diyarbakır'da beraber görev yaptığımız Kurmay Başkanı Hava Pilot Tuğgeneral Kubilay Baloğlu'nun e-mailine de gönderildiği öğrenilmiştir" diye konuştu. Facebooka gelen mesaja dikkat çeken Sanık Karataş, mesajın komployu bilen veya öğrenen biri tarafından gönderildiğini belirtti.

"Sahte belgelere dayalı hakkımdaki iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum"
Karataş, Eskişehir'de yapılan aramada Hakan Büyük'ün evinde bulunduğu iddia edilen flash bellek içerisinde yer alan tüm imzasız dijital verilerin sahte olduğu savundu. Sahte dijital verilerle nedeniyle tutuklanmasını eleştiren Karataş, sahte ve mesnetsiz iftiralarla karşı karşıya kaldığını belirtti. "Sahte belgelere dayalı hakkımdaki iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum" diyen Karataş, Oraj Hava Harekat planında özel personel olarak sınıflandırılarak tali bölge komutan yardımcısı olmakla suçlandığını söyledi.

"2003 - 2005 yılları arasında Amerikadaydım"
Tümgeneral Karataş, 2003 ve 2005 yıllarında ABD'de Washington Silahlı Kuvvetler Askeri Ataşeliği görevinde olduğunu söyledi. Karataş savunmasını şöyle sürdürdü: "25 Ağustos 2003-04 Eylül 2005 tarihleri arasında Türkiye'ye hiç gelmedim Bu tarihler arası kesintisiz ABD'de de görevli olarak bulundum. Bu nedenle kasım 2003 ayında iddianamede iddia edildiği gibi benim sözde Oraj Hava Harekat İhtimalat Planına ilişkin bilgilerin bulunduğu dosyaları sanık Güngör Kurubaş'a teslim etmem yer ve zaman olarak mümkün değildir. Konuyu kesin olarak ispat eden pasaport dahil her türlü resmi evrak mevcuttur. Sırf bu durum bile belgelerin sahteliğini kesin olarak ispat eder mahiyettedir" diye konuştu. Karataş, suçlanmasına neden olan dijital verilerin sahte olduğunu, mantıksal ve maddi hatalar içerdiğini belirterek, dijital verilerin zaman ve yer açısından da hatalar taşındığını örneklerle anlattı. Sanık savunmasının alınmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!