Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BALKANSİAD, dış ticaret açığını değerlendirdi

TÜİK verilerine göre dış ticaret açığının mart ayında 7.35 milyar dolar seviyesinde çıkması ekonomi dünyasında olumlu karşılandı.

BALKANSİAD, dış ticaret açığını değerlendirdi

Türkiye'nin 2012 yılı Mart ayında ihracatı, 2011 yılının aynı ayına nazaran yüzde 12,2 artarak 13 milyar 251 milyon dolara ulaştı, ithalatı ise yüzde 4,8 azalarak 20 milyar 597 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığının yüzde 25,3 azalarak 9 milyar 832 milyon dolardan 7 milyar 346 milyon dolara gerilemesinin önemli bir başarı olduğunun altını çizen BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin, "Cari açıktaki düşüş eğilimi, ithalat ve ihracat dengesindeki olumlu görünüm umut verici. Dünya piyasaları arka arkaya resesyona giderken, Türkiye çok olumlu bir manzara çiziyor. Ekonomi yönetimini tebrik etmek gerekiyor" dedi.
BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin, cari açığın en büyük ilacı olarak gösterilen turizm gelirlerinin yılın ilk üç ayında 9,7 oranında düşük çıkmasının ise dikkatle izlenmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, "Umarım Avrupa'daki ekonomik daralma turizm gelirine dönük 2012 hedeflerini sekteye uğratmaz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!