Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balkanlar 'sıcak dalgaların' geldiği bir yer

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bakanlığın Ortaköy Ofisi'nin bahçesinde Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı ile yaklaşık 70 Rumeli, Balkan ve Trakya derneğinin temsilcilerini kabul etti.

Balkanlar 'sıcak dalgaların' geldiği bir yer

 

Bağış, burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın son on yılda izlediği politikayla Balkanlar ile ilişkilerin geliştiğini ifade ederek, ''Balkanlar bugün geçmişte olduğu gibi Türkiye'ye soğuk hava dalgasının değil, sıcak kardeşlik dalgalarının geldiği bir yer oldu. Türkiye'nin bölgedeki etkinliğinden rahatsız olan birtakım ülkeler olabilir. Ama bugün bütün o coğrafyada Türkiye'ye ayrı bir muhabbet var'' dedi.

Rumeli'nin İstanbul üzerinde çok ciddi ''hakkı ve emeği'' olduğunu, İstanbul'un da bu bakımdan bir Rumeli şehri sayılabileceğini belirten Bağış, şöyle devam etti:

''Balkanlardaki bütün ülkelerden, bütün farklı etnik kökenlerden, bütün inanç gruplarından dostlarımız, kardeşlerimiz İstanbul'u kendileri için de bir merkez olarak görmeye başladı. Türkiye'yi siyasi olarak onlarla birlikte hareket eden, onların sorunlarına eğilen ve uluslararası kamuoyunda onlar için çalışan bir ülke olarak değerlendirmeye başladı.'' 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!