BALKANLAR BURSA'DA ELE ALINDI

Bursa Uluslararası Balkan Forumu'nda soğuk savaş sonrasında Balkanlarda yaşanan gelişmeler ele alındı.

BALKANLAR BURSA'DA ELE ALINDI

Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu öncülüğünde Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Bursa Uluslararası Balkan Forumu', yoğun bir katılımla başladı. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden UÜ Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Balkanlardan bu defa soğuk hava dalgasının değil, sıcak insanların geldiğini söyledi.
İİBF Dekanı Prof. Dr. İsmail Efil ise 2 gün sürecek programın Balkanlar'daki yakın tarihe ışık tutacağını belirterek, "Balkanlar'daki soğuk savaş sonrası durum, AB uyum süreci ve sosyal ve kültürel yapı konuları bu forumda ele alınacak. Türkiye ile Balkanlar arası karşılıklı göçlere de vurgu yapılacak. Bu forumdan çıkarılacak sonuçların iyi değerlendirilmesi önemli" şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZA BALKANLARI DA GEZDİRELİM"
Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Balkanlardaki şehirlerin Bursa'dan hiçbir farkının olmadığını dile getirdi. Çocuklara Çanakkale'de olduğu gibi Balkanların da anlatılmasını isteyen Usta, "Bir dünya devleti olmak istiyorsak bu coğrafyada olmak zorundayız. Bizim bir sorumluluğumuz var. Çanakkale'de olduğu gibi çocuklarımıza Balkanları da gezdirmeliyiz" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından forumun ilk oturumu Prof. Dr. Tayyar Arı başkanlığında yapıldı. Toplam 5 oturumu kapsayan foruma çok sayıda akademisyen ve siyasi parti temsilcisi konuşmacı olarak katılacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!