Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balkanlar Avrupa'nın kalbi olmalı

GÜNEYDOĞU Avrupa İşbirliği şüreci Parlamento Başkanları 10'uncu Konferansı Makedonya'nın Ohri şehrinde düzenlendi. 12 ülkenin Parlamento Başkanları veya temsilcilerin katıldığı konferansta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek de katıldı.

 Balkanlar Avrupa'nın kalbi olmalı

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Makedonya Parlamento Başkanı Trayko Velyanovski, Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında her alanda işbirliğin artmasıyla ortak sorunların aşılacağını söyledi. Velyanovski, "Küresel ve bölgesel sorunların çözümü için bölge ülkelerin parlamentolarına önemli görevler düşmektedir" dedi.

Güneydoğu Avrupa Ülkelerin Parlamento başkanları ve temsilcileri de yaptıkları konuşmalarında bölgede güvenlik ve istikrarın artması için bölgesel işbirliğinin önem arzettiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balkanlar'ın son dönemde kaydettiği önemli gelişmelere rağmen, ciddi istikrarsızlık unsurlarını bünyesinde barındırdığını, Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarla bütünleşmesiyle aşılacağını söyledi. Çiçek, Balkanları, Avrupa'nın çevresi değil, kalbi olarak görmeyi umut ettiklerini söyleyerek, Kosova'nın bölgesel işbirliği konseyinde Güneydoğu Avrupa sürecine dahil olmasını ve Balkanlarda kalıcı istikrar için Atina ve Üsküp arasında isim sorunun çözümünün önemli olduğunu ifade etti. Cemil Çiçek, "Türkiye, Balkanlar'ın güvenli ve müreffeh bir bölge olmasını arzu etmektedir" dedi. Çiçek, tarihi ve coğrafyayı paylaşan 12 ülke arasındaki işbirliğinin istikrarın sağlanması açısından önem arzettiğini,dünyada, Avrupa'da Güneydoğu bölgesinde yaşanan ekonomik krizin bazı sorunlar getirdiğini fakat çözülmesinde ve zorlukların aşılmasında parlamentolara yeni roller düştüğünü ekledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!