Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balinalar ve yunuslar gelecek yüzyılı görmeyecek

Gezegenimizin yüzde 71'i sulardan oluşuyor ve doğadaki hayat döngüsünün devamı için okyanus ve denizlerin korunması hayati bir önem taşıyor. Fakat küresel ısınma, habitat yıkımı, aşırı avlanma, plastik kirliliği gibi insan faaliyetleri yüzünden deniz ve okyanuslar, her geçen gün tükenişe bir adım daha yaklaşıyor. Bu kapsamda 40 ülkeden 350'den fazla bilim insanı yunusların ve balinaların neslinin tükenmesini önlemek için küresel bir eylem bildiridi yayımladı. Araştırmacılar, dünya genelindeki tüm balina ve yunusların yarısının tehlidkee olduğunu ve birçoğunun gelecek yüxyıla kalmadan tamamen yok olabileceğini belirtti.

Balinalar ve yunuslar gelecek yüzyılı görmeyecek

40 ülkeden 350'den fazla bilim insanı ve çevreci, balinalar, yunusları ve domuz balıklarını yok olmaktan korumak için küresel eylem çağrısında bulunan bir mektubu imzaladı. 

YILDA SADECE 300 BİN BALİNA VE YUNUS YANLIŞ AĞA TAKILDIĞI İÇİN ÖLÜYOR

Söz konusu mektupta dünyanın çoğu yerinde balinaların ve yunusların; plastik kirliliği, aşırı avlanma nedeniyle habitat yıkımı, iklim değişikliği ve gemilerle çarpışmada dahil olmak üzere insan faaliyetlerinden kaynaklanan sayısız tehditle karşı karşıya bulunduğu ifade edildi. Bununla birlikte yılda yaklaşık 300 bin hayvanın balıkçılık ekipmanları ve ağlara yanlışlıkla takılmaları nedeniyle öldüğü vurgulandı.

GELECEK NESİLLER İÇİN ONLAR TARİHTE KALACAK

Araştırmacılar, "Bir dizi önlenebilir küresel yok oluşla karşı karıyayız. Şimdi harekete geçmezsek, gelecek nesillerin bu zeki, sosyal ve ilham verici hayvanları deneyimleme şansından mahrum kalacağız" ifadelerini kullandı.

BAZI TÜRLERİN POPÜLASYONU 10'A KADAR DÜŞTÜ

Bununla birlikte, nesli tükenmekte olan türlerden Kuzey Atlantik balinasının doğada sadece birkaç yüz bireyi kaldığı, ve California Körfezi'nde bulunan bir domuz balığı türü "vaquita"nın sayısının ise 10'a kadar düştüğü belirtildi.

BAİJİLERİN NESLİ SANAYİ FAALİYETLERİ YÜZÜNDEN TÜKENDİ

Bilim insanları bu iki türün, Çin'de soyları kısa bir süre önce tükenen Baiji yunuslarının kaderine saghio olacağını düşünüyor. "Baiji"ler çok yakın bir tarihe kadar Yangtze Nehri'nde yaygın olarak görülüyordu, ancak artan endüstriyel faaliyetler nedeniyle nesilleri tükendi.

İngiltere, ABD, Meksika, Güney Afrika ve Brezilya'daki uzmanlar tarafından imzalanan mektup, bu "dramatik" düşüşlerin önlenebileceğine, ancak hükümetlerin tutumunun eksik olduğuna işaret ediyor. 

BİNLERCE TÜR BAİJİLERLE AYNI KADERİ PAYLAŞABİLİR

Uluslararası Yaban Hayatı Koruma Derneği'nden Dr. Susan Lieberman, mektubu bilim insanlarının, bu sorunları daha geniş çapta dile getirmelerine yardımcı olmak için imzaladığını söyleyerek, "Hükümetlerin bu ikonik türleri daha iyi korumak ve kurtarmak için ihtiyaç duyulan ilave eylemleri geliştirmesi, finanse etmesi ve uygulaması kritik. Yoksa binlerce tür baijilerle aynı sona sahip olacak" dedi.

Öte yandan, bilim insanları 90 balina, yunus ve domuz balığı türünün korunma ihtiyacını duyduğunu ve gelecek yüzyıla kadar bu canlıların neslinin tükenebileceğini açıkladı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!