Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Balıkçılarda hayal kırıklığı

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, av sezonunun başlamasını bekleyen balıkçıların bu kez de fırtına nedeniyle Sinop Limanı'ndan çıkamadığını söyledi.

Balıkçılarda hayal kırıklığı

1 Eylül'de av yasağının kalkmasına rağmen ilk gün 'Vira Bismillah' diyemeyen rötarlı olarak sezonu açan Smasunlu balıkçılar, sezonun üçüncü gününde de fırtına engeliyle karşı karşıya geldi.

ÖNEMLİ OLAN 24 METRE YASAĞI

Karadeniz'de hızı 80 kilometreyi bulan şiddetli fırtına balıkçıları da olumsuz etkiledi. Samsun Su Ürünleri Kooperitafleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, fırtına nedeniyle Karadeniz'e açılamadıklarını dün bütüng ün Sinop Limanı'nda kaldıklarını söyledi. Fırtınanın yanında geçen yıl uygulamaya konulan av yasaklarının da balıkçıyı vurduğunu ifade eden Malkoç, "Fırtına bizi etkiler ama önemli olan hükümetin koyduğu 24 metre mesafesi. Bizim için daha da önemli. Şu an deniz ısısı 27 derece. Bu ısının düşmesi gerekiyor. Halbuki balık sürüleri 10 metrede kıyıda. 24 metre yasağı olduğu için  kıyalarda balık tutamıyoruz. Balık sürülerinin açığa çıkabilmesi için denizin soğuması gerekiyor. Bu durum bizi olumsuz etkiliyor. Tabi bu durum,  tezgahtaki balığın fiyatını etkiliyor. Samsunlu daha pahalı balık yemek durumunda kalıyor" diye konuştu.

BALIKÇILIK BİTER

Tezgahlarda balığın bol olması için havaların soğuması  gerektiğini ve balık yasaklarının da yeniden ele alınması gerektiğini ifade eden Atıf Malkoç, "İşimiz Allah'a kaldı. Eğer iki yıl daha bu 24 metre yasağı sürerse balıkçılık biter" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!