Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER

Son günlerde 'balıkta civa oranı yüksek, balık kanser yapıyor' iddialarına Bursalı balıkçılardan çarpıcı cevap geldi. Balık Market Reşat Alım Satım Müdürü Kadir Sarı, "Tavuk satışında bir düşüş var. Bu tarz senaryolar mutlaka olacaktır. Bir tavuğun 1 ayda nasıl 4 kilo olduğunu bana açıklasınlar, ben de balıkta civa var mı, yok mu açıklarım" dedi.

Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER

Hüseyin ALTINIRMAK-Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Balık Market Reşat Alım Satım Müdürü Kadir Sarı, son günlerde ortaya atılan 'Balık kanser yapıyor, civa oranı yüksek' iddialarına Bursada Bugün aracılığıyla cevap verdi.


"BALIĞIN ARKASI YOK"
Balığın arkası olmadığını, devamının gelecek gibi göründüğünü belirten Kadir Sarı, "1 Nisan'da balık yasağı başlayana kadar Bursalılar ucuz balık yemeğe devam edecekler. Şuanda mevsim itibariyle çinekop, sarı kanat, hamsi bol olan balık çeşitleri. Ara ara palamut çıksa da Maria diye tabir ettiğimiz eşkine, lavos, kırlangıç, minekop ve mercanlar da tezgahları dolduran diğer balık çeşitlerimiz" dedi.

"YERLİ MALI, YURDUN MALI"
"Biz hem balıkçılık hem de restorancılık olarak çalıştığımız için bu çeşitlerin mutlaka olması gerekiyor" diyen Kadir Sarı, "Bizde olmazsa olmaz yaşanması lazım. Biz balıkçılıkta limitler dahilinde çalıştığımız için Bakanlığın uyguladığı balık yasağı bizde sıkıntı yaratmadı. 3 tarafımız denizlerle çevrili olduğu için balık temininde de sıkıntı yaşamıyoruz. Biz her yeri kontrol altında tutup, her yerden balık temin edebiliyoruz. İthal balığa ihtiyaç duymuyoruz. Türkiye'de yerli malı, yurdun malı diyoruz" şeklinde konuştu.

"KANSER İDDİALARINA GÜLÜYORUM"
30 yılın üzerinde balık sektöründe çalıştığının altını çizen Kadir Sarı, "Balıkta kanser iddialarına gülüyorum. Eğer balıktan insanlar ölseydin Japonlar 100 yılın üzerinde yaşamazlardı. Japonlar bugün en çok balık tüketen insanlar. Balığı genelde çiğ tüketirler. Bu yıl balıkta müthiş bir bolluk yaşanıyor. Balık ucuz olduğu için halkımız balığa yöneldi. Tavuk satışında bir düşüş var. Bu tarz senaryolar mutlaka olacaktır. Bir tavuğun 1 ayda nasıl 4 kilo olduğunu bana açıklasınlar, ben de balıkta civa var mı, yok mu açıklarım. Balıklar sürüler halinde göç ederken civa belki bulaşabilir ama insan sağlığına zararlı olmaz. İnsan sağlığını tehdit edecek kadar zararlı bir civa olduğunu zannetmiyorum" dedi.

"HAREKET HALİNDEKİ BALIKTA CİVA OLMAZ"
Civanın bekleyen, kabuklu olan deniz ürünlerinde olabileceğine işaret eden Kadir Sarı, "Bunlar midye gibi kabuklu deniz ürünlerinde yaşanır. Midye sürekli sabit olduğu için civa depolayabilir. Ancak hareket halindeki bir balıkta civa olması mümkün değildir. Olsa da insan sağlığını tehdit edecek kadar değildir. Belli süreler içinde midyede civa oranı olabilir. Ancak insan sağlığını tehdit edecek kadar değil. Midye de gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Midyede civa oranı Mayıs ve Haziran aylarında yükselebilir, diğer 10 ayda rahatlıkla tüketilebilir" diye konuştu.

HANGİ BALIK NE ZAMAN YENİR?
Herkesin balıkçıya gelirken aklına ne tür balık alacağı yönünde bir fikir olduğunu da kaydeden Kadir Sarı, "Çinekop ve hamside bu dönemde aşırı derece balık yağı olan balıklardır. Mevsimi olan balıkları gönül rahatlığıyla çocuklarına, yaşlı insanlara yedirebilirler. Somon balığı en güçlü balıktır. Ağustos ayında da sardalye balığı yenilebilir" şeklinde konuştu.

"BURSALILAR BALIK KONUSUNDA İZMİR VE İSTANBUL'DAN ÖNDE"
Bursa'da son yıllarda ciddi anlamda balığa karşı sempati olduğunu ifade eden Sarı, "Balığa karşı Bursa'da bir doyumsuzluk var. Bursa halkının balığa karşı çok bilinçli olduğunu düşünüyorum. Bugün İzmir de İstanbul da bir deniz kentidir. Ama nüfus oranına baktığımızda Bursalıların daha üst seviyelerde olduğunu görüyorum. Bursa halkı balık konusunda uç noktada" dedi.

Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER Balık kanser yapıyor mu? Balıkta civa var mı? ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!