Bakkal amca süpermarkete karşı yasal savaş başlattı

Ülke genelindeki 140 bin bakkal, yıllardır yasalaşmayı bekleyen 'Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı'nın yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nden çıkmasını bekliyor.

Bakkal amca süpermarkete karşı yasal savaş başlattı

Ülke genelindeki 140 bin bakkal, yıllardır yasalaşmayı bekleyen 'Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı'nın yeni yasama yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nden çıkmasını bekliyor. Tasarının yasalaşması için Bursa'daki 3 bin 500 bakkal arasında imza kampanyası başlattıklarını belirten Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, ülke genelindeki 146 bakkallar odasına bir mektup göndererek kampanyaya destek istedi.

Türkiye genelindeki odaların da desteğiyle bakkallardan toplanılacak imzaların Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile TBMM'ye gönderileceğini anlatan Örs, "Sektörümüzde, acımasız, eşitliksiz, haksız ve dengesiz bir rekabet ortamı yaşanıyor. Böyle bir ortamda bütün umutlarımızla çıkmasını arzuladığımız 'Hiper-Süper Marketler, Çok Amaçlı Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı' yıllardır bir türlü çıkartılmıyor. O zaman çareyi kendimiz üretmeliyiz. El birliği, güç birliği, iş birliği yaparak çözüm mekanizmalarının hayata geçirilmesinde itici güç oluşturmamız gerekiyor. " dedi. Oda temsilcilerine gönderdiği mektupta, zincir marketlerin sıkıntıya soktuğu bakkalların çareyi kendi iç dinamiklerinde araması gerektiğine işaret eden Örs, ülke genelindeki 140 bin bakkalın destek vermesiyle ortak aklı kullanarak, ortak çözüm mekanizmalarını harekete geçireceklerini kaydetti.

Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, 1997 yılında gündeme getirilen ancak bugüne kadar bir sonuç alınamayan tasarının yıllardır tozlu raflarda bekletildiğini öne sürdü. Örs şöyle devam etti: "Özetle ve önemle vurgulamak gerekir ki; Oyunu kuralına göre oynamak zorundayız. Çağın gereklerine ve sektördeki değişim ve gelişmeye esnaf olarak ayak uydurmak zorundayız. Başlattığımız bu girişim; var olmak için, ayakta kalabilmek için ve rekabet gücümüzü artırmak için harekete geçmeliyiz. ya sistem içerisinde yerimizi alacağız ve bununla birlikte rekabet gücümüzü artırarak ayakta kalacağız, böylece varlığımızı kalıcı-sürdürülebilir bir sistematiğe oturtacağız ya da sistem dışına itilerek, marketler zinciri, büyük mağazalar ve çok amaçlı alışveriş merkezlerinin yarattığı, haksız, dengesiz ve acımasız rekabet ortamı içerisinde hızla yok olup gideceğiz. "

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!