Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakıra kadın eli

Diyarbakır'da bakırcılığa kadınlar el attı.

Bakıra kadın eli


Teknolojinin gelişmesi ile el işçiliğine dayalı meslekler bir bir bitme noktasına gelirken Diyarbakır'da bakırcılığa kadınlar el attı. İlk olarak Diyarbakır'da yaşayan Ermeniler tarafından bakırcılık sanatını Diyarbakır'da bitme noktasında olduğunu belirten Bakır Ustası Mustafa Tanrıkulu mesleği ayakta tutmak için bayan ustalar yetişdirdiklerini söyledi.

Camikebir Mahallesi'nde Diyarbakır'ın tek bakır el işlemeciliğini yapan Tanrıkulu Bakırcılığın sahibi Mustafa Tanrıkulu, 15 yıldır kendisinin meslek ile ilgilendiğini belirterek''dedelerimizin mesleği olan bakır işlemeciliği Diyarbakır'da bitme noktasına gelmiştir''dedi.

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı turistlerin, il genelinde tek bir iş yerinin bakır el işlemeciliği yaptığını duyduklarında büyük bir şaşkınlığa kapıldıklarını ifada eden Tanrıkulu, Türkiye'de sadece 3 iş yerinin bu meslekle ilgileniyor.Sağlık bakımından bakırın çok büyük önem taşıdığını belirten Tanrıkulu, "Bakır, insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bakırın iletkenliğini bilmeyen yok ve bu nedenle tüm elektronik eşyalarda kullanılıyor. Ve bakırın üzerindeki kalayda sağlıklı olmakla birlikte vücudun tüm demir ihtiyacını da karşılıyor"

Toplam 7-8 çeşit el işleme türü, 4 çeşit ise makine işlemeciliği bulunduğunu söyleyen Tanrıkulu, "Mesela o işlemelerden çekiç işlemesi, oyma, kabartma, zımba, sıvama işlemleri var. Bu işlemlere göre de modeller çıkıyor. Genelde el ile yapılan işlemelerden en basiti yarım günümüzü alıyor. Yaklaşık 2 bin ürün çeşidimiz var. Bunlardan her modele ait 7-8 çeşit de bulunuyor. Yani çeşit bakımından 10 bini buluyoruz"


- KADIN USTALAR YETİŞİYOR-


Mesleğin idame ettirilebilmesi için bir çok kez yetkililere projeler sunduklarını belirten Tarıkulu, Çocuk Esirgeme Kurumu"nda bulunan çocukların eğitilmesi fikrinden yola çıkarak bir çok arayış içerisine girdik ama son çare olarak kendi ustalarımızı kendimiz yetiştirelim bunu da yaparken kadın ustaları yetiştirmeye başladık.

Kadın usta yetişme fikrinin işyerinde çalışanlan bayanların işe göstermiş oldukları ilgiden ortaya çıktığını söyleyen Tanrıkulu,iş yerimizde reyon görevlisi bayan arkadaşlarımızdan bayan kasiyerlerimize kadar tüm bayanlarımız mesleğe çok ilgili bu ilgiyi kendilerinde görünce bayan ustalar yetiştirmeye başladık''şeklinde konuştu.


Yaklaşık iki yıldan bu yana bakırçılıkla iç içe olduğunu Sevin Nazdar Çetin 5 aydan bu yana işlemeciliğe başladığını ve işin aslında büyük zahmet olmasına rağmen çok zevkli olduğunu belirtti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!