Bakanlıktan flaş TÜRSAB açıklaması

Son günlerin en büyük tartışma konularından biri olan TÜRSAB seçimleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın, Beşiktaş İlçe Seçim Kurulunun aldığı erteleme kararı ve bu karara yapılan itirazların İstanbul İl Seçim Kurulunca reddedilmesi sonucu zamanında yapılmadığı ortaya çıktığından, anılan Genel Kurul süreci 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereğince Bakanlığımız yetkisinde işletilecektir."

Bakanlıktan flaş TÜRSAB açıklaması

SEYAHAT acenteleri 2-3 Aralık'ta yeni başkanını seçmeye hazırlanırken geçtiğimiz günlerde mevcut başkan Başaran Ulusoy adaylıktan çekildiğini açıklamış,
aynı saatlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Biriği (TÜRSAB) aldığı kararla seçimlerin ertelendiğini kamuoyuna duyurmuştu. TÜRSAB'tan yapılan açıklamada seçimin ertelenmesine gerekçe olarak şu ifadeler kullanılmıştı: "Genel kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi, kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla genel kurul salonunda kaos yaşanacağı öngörüldüğünden 23'üncü olağan genel kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi."

İTİRAZ GELMİŞTİ

Bu açıklamanın ardından ise diğer başkan adayı Firuz Bağlıkaya da seçimlerin ertelenmesi kararının ardından şunları söylemişti: "TÜRSAB Yönetim Kurulu bu kararı gerekçe göstererek seçimin ileri bir tarihe ertelenmesini Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan talep etmiştir. TÜRSAB Yönetim Kurulu, güvenlik ile ilgili bir karar alma hakkına sahip değildir. Güvenlik ile ilgili alınacak kararlarda Kamu otoritesi olan İçişleri Bakanlığı, İl Güvenlik Kurulu, İstanbul Valiliği veya İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden gelen ve Genel Kurulun yapılmasını engelleyecek herhangi bir tebligat bulunmamaktadır."

ÜYELERE DUYURULDU

İtirazların ardından TÜRSAB yaptığı başvurunun sonuçlandığını üyelerine aşağıdaki sözlerle duyurmuştu: "Bilindiği üzere, birliğimizin 02 - 03 Aralık 2017 tarihlerinde yapılacak 23.Olağan Genel Kurulu'nun ertelendiğine dair bilginin 26.11.2017 tarihinde birlik web sitesinde duyurulduğu ayrıca, siz değerli üyelerimize mail yoluyla iletildiği malumunuzdur. Söz konusu Genel Kurulun ertelenmesine ilişkin birliğimizin yapmış olduğu müracaat çerçevesinde; Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 29.11.2017 tarih ve 237 sayılı yazısına istinaden Birliğimizin 02 - 03 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 23.Olağan Genel Kurulu ertelenmiştir."

KARAR BAKANLIĞIN

Bu duyurunun ardından Firuz Bağlıkaya bir açıklama daha yayınlamış ve şu ifadeleri kullanmıştı: "Konuyu inceleyen hakim, yetki Bakanlıkta olmasına rağmen, TÜRSAB'ın 'Genel Kurulu yapmayacağını' ilan etmesi üzerine, Kongre sürecinin Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde üç kişilik kurul tarafından yürütülmesi ve kongrenin en geç 2 ay içinde Bakanlık tarafından yapılması yönünde karar almıştır. Tekrar ediyorum, bu konuda gene de son karar merci Kültür Turizm Bakanlığı'dır. Tüm sektör, oy kullanmak isteyen binlerce kişi Bakanlığımızın konu ile ilgili kararını beklemektedir."

AÇIKLAMA BUGÜN YAPILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı beklenen açıklamayı ise bugün yaptı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Kurul Toplantısı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüleceği bilgisi verildi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın, Beşiktaş İlçe Seçim Kurulunun aldığı erteleme kararı ve bu karara yapılan itirazların İstanbul İl Seçim Kurulunca reddedilmesi sonucu zamanında yapılmadığı ortaya çıktığından, anılan Genel Kurul süreci 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereğince Bakanlığımız yetkisinde işletilecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!