Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakandan Fazıl Say yorumu

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak, "Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir" ifadelerini kullandı.

Bakandan Fazıl Say yorumu

 


Türkiye'nin konuk ülke olduğu Uluslararası Londra Kitap Fuarı'na katılan Bakan Ömer Çelik fuar alanında yaptığı açıklamada, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararı ile ilgili olarak bunun hukukçuların değerlendirmesi gereken bir mesele olduğunu söyledi. Bakan Çelik, "Ben hiçbir vatandaşımızın, sanatçıların, kültür adamlarının özellikle; politikacıların, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ifade özgürlüğüyle ilgili bir sorun yaşamasını istemem. Yargı kararları ve süreçleriyle muhatap olmasını istemem. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır ve şu aşamada yapacağım değerlendirme bununla sınırlı" dedi.

İfade özgürlüğü konususunda İngiltere'de eleştiriye maruz kalıp kalmadığının sorulması üzerine Bakan Çelik, "Hayır, hiçbir eleştiriye maruz kalmıyoruz" dedi. Türkiye'deki demokratik standartların yükseltilmesinin, yargı reformlarının İngiliz mevkidaşlarının farkında olduğunu kaydeden Bakan Çelik, "Hatta burada tam tersine verilen mesaj şu; bu fuarda Türkiye'nin şeref konuğu olmasının edebiyatımızın gücü kadar, Türkiye'nin demokrasisinin gücüyle, dış politikasının etkinliğiyle, giderek büyüyen ekonomik ivmesiyle, genç nüfusuyla, edebiyata duyulan ilginin artmasıyla alakalı olduğunu özellikle belirttiler" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!