Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakandan Avrupa'ya sert çıkış

Bağış, Türkiye'nin AB sürecinin, 27 ülkenin oy birliğiyle yürüdüğüne işaret ederek ''Avrupa'nın çıkarlarını da riske atarak önümüze engel koyanların 'Ali Cengiz' oyunlarına gelmiyoruz'' dedi.

Bakandan Avrupa'ya sert çıkış

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Muğla Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen ''Muğla Avrupa Birliği Yolunda Projesi'' konferansına katıldı.

Türkiye'nin AB sürecinde aslında çok ciddi bir eksikliğinin olmadığını belirten Bağış, ''Bugün AB üyesi olmuş bazı ülkelere gidip de bakarsanız, Türkiye'den hiç de ileride değiller. Ama maalesef bir ön yargıyla mücadele etmek durumundayız. Ülkemizle ilgili farklı fikirlere sahip olan, hatta kendi ülkelerinin çıkarlarını bile göremeyecek kadar vizyon sorunu yaşayan Avrupalı bazı siyasetçilerle sadece müzakere değil, mücadele etmek zorunda kalıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'ye haksız eleştirilerde bulunanlara gerektiği şekilde karşılık verdiklerini anlatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Çok şükür biz o ikircikli siyaset yapanlara, Türkiye'ye kem gözle bakanlara, bizim milletimizin değerlerini aşağılamaya kalkanlara anladıkları dilden hitap ediyoruz. Tabiri caiz ise onlara Muğlalıların diliyle 'Yetti gari'' demeyi çok iyi biliyoruz. Kaşınanları hak ettikleri muameleyle baş başa bırakıyoruz.''

Türkiye'nin AB sürecinin, bugün 27 ülkenin oy birliğiyle yürüyen ve teknik içeriği oldukça karmaşık olan bir süreç olduğuna işaret eden Bağış, ''Buna rağmen biz, Avrupa'nın çıkarlarını da riske atarak önümüze engel koyanların 'Ali Cengiz' oyunlarına hiçbir şekilde gelmiyoruz. Bir yanda Muğla'nın Yörükleri'nin o kararlığını simgeliyoruz, bir yandan da Yörük keçisinin inadı gibi o kapıda Türkiye'nin çıkarını, hakkını koruyoruz'' dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!