Bakan Yılmaz LGS'deki birincilerin sayısını açıkladı

Canlı yayında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) birinci sayısıyla ilgili olarak, "18 öğrencimiz bütün soruları yaptı" dedi. Yılmaz, "30 Temmuz'da LGS yerleştirmelerine ilişkin tüm sonuçları ilan edeceğiz" dedi.

Bakan Yılmaz LGS'deki birincilerin sayısını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanması ve adrese dayalı yerleştirme kılavuzunun açıklanmasının ardından merak edilen sorulara cevap verdi. LGS'de 18 öğrencinin tüm soruları yaptığını belirten Yılmaz'ın açıklamasından satır başları şöyle:

18 ÖĞRENCİ BÜTÜN SORULARI DOĞRU CEVAPLADI

1 milyon 9 bin öğrencimiz sınava gireceğim diye başvurdu. Ancak 971 bin 557 kişi girdi. 18 öğrencimiz bütün soruları doğru cevapladı. Öğretmenler, bazıları yetiştiremedi diyor. Türkçe'den ilk 15 soruyu yapanlar 200 bin, zor dedikleri matematikte ilk 10 soruyu yapan 80 bin, tamamını yapan 83, 17'sini yapan 1.315, 14'ünü yapan 5 bin 585, 10'unu yapan 25 bin.

DÜZENLİ ÇALIŞANIN BAŞARILI OLACAĞI BİR SINAV

Eğitim uzmanları şunda mutabık; ortak sorular beklendiği gibi muhakeme gücüne dayalı, sıralamayı matematik belirleyecek. Birinci olan çocuklardan biri, ödünç kitap alıyor. Annesi babası diyor ki, biz kitap alamadık, kiralamak zorunda kaldık. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına bağlı kalınarak soruldu, günlük hayatla ilişkilendirildi. Düzenli ders tekrarı yapan, soru çözen öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav. Birinci olan çocukların arasında Adana'da bir imam hatip ortaokulundan kızımız var, Azra. "Düzenli olarak çalıştım" diyor. Anne-babası diyor ki, "Biz kızımıza hiçbir zaman çalış demedik."

İLK TEOG'DA 10 BİRİNCİ ÇIKTI

TEOG'un ilk yılı olan 2014'te 10 birinci çıktı. TEOG'la bu sınavı karıştırmamak lazım. Her öğretmenin dersinden yazılı sınav yapmasını istiyoruz. O, iki-üç yazılı sınavdan bakanlık olarak biz ortak sınav yaptık, öğretmenden  öğretmene değişmesin diye. Normal dersin yazılı sınavlarından biri yerine geçecek bir sınavla, 1 milyon öğrencinin başvurduğu ancak 127 binini sıralamaya alacağınız bir sınavı karşılaştırmak mantıklı değil. "Kolay sorsalardı" diyorlar. O zaman 300 bin kişi 500 tam puanla karşımıza gelirdi. Biz öğrencilerimize güveniyoruz. Birinciler Türkiye'nin dört tarafından çıktı. Ordu, Antep, Mersin, İstanbul'dan, Aydın'dan var. Çoğu devlet okulu. Okullarımız arasında da büyük fark olmadığını gördük, birilerinin algısı bu. Biz, özel ve devlet okullarımızda öğrencilerimizi sınavda başarıya ulaştırabilme yeteneğine sahibiz.

KONTENJANLAR 2 TEMMUZ'DA AÇIKLANIYOR

2 Temmuz'da tercihlere esas kontenjanları ilan edeceğiz. 2-13 Temmuz arasında da yerleştirme için tercihleri alacağız. Öncelikle bu sınav, 8'inci sınıftaki öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgilerin günlük hayatta kullanılma karşılığını hedefleyen bir sınav olarak planlandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!