Bakan Yılmaz'dan LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Liseye geçiş sınavı, 8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulanmıştır. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır." dedi.

Bakan Yılmaz'dan LGS açıklaması

Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım'ın 81 ilden gelen öğretmenlere  Çankaya Köşkü'nde verdiği iftarda, eğitimde 15 yılda yapılan yatırımları anlattı,  liselere girişte 2 Haziran'da yapılan merkezi sınava ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.

Sınava 1 milyon öğrencinin girdiğini belirten Yılmaz, "Sınav süreci ve  sorularla ilgili olarak kamuoyundaki-bilenlerin söylediği-genel algı olumludur."  diye konuştu.

Sorulara yönelik eleştirilere değinen Yılmaz, eleştirilerin soruların  daha önceki sınavlardan farklı olarak analitik düşünmeyi ölçen, yorum yapma  yeteneğini görmek isteyen ve ezbere dayanmayan nitelikte olmasından  kaynaklandığını ifade etti.

Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedeflerinin sadece  öğrencilere bilgi kazandırmak olmadığının altını çizen Yılmaz, kazanılan  bilgilerin hayatta kullanılmasının ve işlevsel hale getirilmiş olmasının önemine  işaret etti.

Yılmaz, her alanda okuyan, okuduklarını anlayan, okuduklarından  çıkarım yapabilen, yorumlayabilen, bildiklerine dayalı olarak bilmediklerini  tahmin edebilen, analitik düşünebilen, bilimsel bilgi, beceri ve yöntemleri  kullanan bireyler yetiştirmenin eğitim sisteminin hedefleri arasında yer aldığını  kaydetti.

"TEOG'DAN MUTLAKA FARKLI OLMASI GEREKİRDİ"

Sınava hazırlanan değil, hayata hazırlanan bireyler yetiştirmek  istediklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

"Liseye geçiş sınavı, 8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri  akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin de ölçüldüğü bir  sınav olarak kurgulanmıştır. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan,  irdeleyen başarılı olacaktır. Sınavın soruları dersin öğretim programında yer  alan kazanımları ve bu kazanımların yöneldiği becerilerin değerlendirilmesi  yönünde oluşturulmuştur. Üst üste düşünme becerilerine odaklanmıştır. Eğitim  uzmanlarının değerlendirmesinden hiç bir tanesinde soruların müfredat dışı  olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aralık ayında yayınlamış olduğu örnek  sorulardan farklı olduğu söylenmemiştir. Ama şimdiye kadar TEOG ile kıyaslamalar  yapılıyor. 1 milyon öğrencinin içerisinde sadece yüzde 10'unun yerleşebileceği  okullara yönelik bir seçme ve sıralama sınavı olarak düzenlenen sınavın TEOG'dan  mutlaka farklı olması gerekirdi. Eğer orta düzeyde bir soru sorsaydık hiç  şüpheniz olmasın bu 1 milyon öğrencinin yüzde 10'nun üzerindeki bütün  öğrencilerimiz bütün soruları cevaplayabileceklerdi."

Yılmaz, uzmanların sınava ilişkin yorumlarına da değindi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!