Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Yıldız organik pazarda alışveriş yaptı

KAYSERİ'de 'Organik Pazar'ın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, domates, salatalık ve çay aldı. Domates ve salatılıkları 'Koklayarak' kontrol eden Bakan, domates ve salatalık için 100, çay için 10 TL öderken paranın üstünü üstü almadı. Bakan Yıldız, "Hediyemiz olsun" diyen üreticiye "Bereketli olur. Bu da Bakan parası olsun" dedi.

Bakan Yıldız organik pazarda alışveriş yaptı

Hafa sonunu geçirmek için seçim bölgesi Kayseri'ye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kocasinan Belediyesi'nin ortak projesi 'Organik Pazar'ın açılışına katıldı. Kocasinan İlçesi Erciyesevler mahallesinde pazar günleri satış yapılacak Organik Pazar'ın açılışında konuşan Bakan Yıldız, organik tarımın insan sağlığı ve Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şöyle dedi:

"Bildiğiniz gibi dünyada 60-70 milyar dolar civarında bir pazarı var. Türkiye'de de 400 milyon dolara yaklaştı. Hükümetlerimiz zamanında son 10.5 yıl gerek alanları, gerekse ürünlerin sayısını miktarını tam iki katına çıkarttık. Bu yeterli değil ve daha fazla çıkartmamız lazım. Endüstri bizlere bir kısım kirleriyle, bir kısım sıkıntılarıyla birlikte geliyor. İnsan sağlığı için toprağın azalan azotunu, nitrojenini kimyasal gübreyle takviye etmeye çalışıyoruz. Bu daha fazla tüketim için gerekiyor. Bunların miktarı az olsa da insanlarımız için son derece yararlı. Organik olmayan ürünlerin üretimiyle alakalı da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ciddi ve sıkı denetimleri mevcut. Tabiata dokunulmamış ve kendisinin orijinal haliyle bulduğumuz bir gıdayı inşallah hep beraber tüketmiş olacağız."

Bakan Yıldız, daha sonra, Vali Orhan Düzgün, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gıda Tardım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan ve Emniyet Müdürü Mustafa Aydın'la birlikte organik pazarın açılışını yaptı. Açılış ardından pazarı gezen ve üreticilerle sohbet eden bakan Yıldız, domates, salatalık ve çay satın aldı. Üreticiye, "Domates Ankara'ya kadar gider mi, yolda yumuşar mı? Bu güneşte kızaran domates mi?", salatalık alırken de "Seçmek serbest mi?" diye sordu. Domates ve salatalığı "Yeter' diyerek tarttırmayan Bakan, 100 lira uzattı. Bakan Yıldız, üreticinin hesap makinası yerine akıllı telefon kullandığını görünce, gülümsedi. Bakan Yıldız, "Hediyemiz olsun" diyerek para almak istemeyen tüketiciye ise "Bereketli olur, olur mu, bu da Bakan parası olsun" diyerek 100 lira bıraktı.

Bakan Yıldız, 5.5 liralık çaya ise 10 lira ödedi. Üretici ve burada bulunanlarla sohbet eden Bakan Taner Yıldız, daha sonra organik pazardan ayrılarak karayoluyla Ankara'ya hareket etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!