Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Yazıcı'ya 3 dosya

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye genelindeki tüm oda ve borsaların başkanlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

Bakan Yazıcı'ya 3 dosya

 

Toplantıya, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nuri Dirik birlikte katıldı. İftar yemeği sonrasında istişare toplantısı yapıldı.

Toplantı sonrası Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı ile bir araya gelen ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ve Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nuri Dirik, Isparta'nın sorunlarını aktardı.

Ispartalı oda başkanları adına konuşan ITSO Başkanı Başdeğirmen, Isparta Gümrük Müdürlüğü'nde yaşanan teknik ve alt yapı sıkıntıları ile ihracatçıların karşılaştığı sorunları anlattı. Başkan Başdeğirmen, elma ve gül ürünleri için çeşitli ülkelerin uyguladıkları yüksek gümrük tarifeleri sorunun çözülmesini istedi ve elmaya yıl boyunca ton başına 100 dolardan az olmamak üzere destek talep etti. Ayrıca, Başkan Başdeğirmen, gül ürünleri iç ve dış ticaretinde yaşanan sıkıntıları Bakan Yazıcı'ya aktararak çözümü konusunda destek istediklerini belirtti. Isparta'nın teşvik mağduru olduğunu vurgulayan Başkan Başdeğirmen Isparta'nın imalat sanayinde rekabet gücünün eksikliğinin en önemli nedenin teşvik olduğunu belirtti. ITSO tarafından hazırlanan üç adet rapor Bakan Yazıcı'ya sunuldu. Bakan Yazıcı raporları inceledikten sonra bu konuların ve hazırlanan raporların çok önemli konular ve çalışmalar olduğunu ve Bakanlık olarak konuyu ivedilikle değerlendireceklerini belirterek "Bayram sonrası Bakanlık makamında sizlerle beraber sonuca gidecek çalışmaları yapalım" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!