Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Şahin Şırnaklı kadınlarla görüştü!

Bakan Fatma Şahin, Şırnak'taki Aile Destek Merkezlerinde kurslara katılan ve Sosyal Bütünleştirme Projesi kapsamında Ankara'ya gelen 37 kadını kabul etti.

Bakan Şahin Şırnaklı kadınlarla görüştü!

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, özel sektörün, Güneydoğu Anadolu bölgesine yatırım yapması için şiddet ve terör ortamının tamamen bitmesi gerektiğini belirterek, "Hepimizin bu sürece çok ciddi sahip çıkması, destek vermesi gerekiyor. Hem kan, gözyaşı en çok anaları vuruyor hem yatırımsızlık, işsizlik en çok onları vuruyor. O yüzden bu süreci çok sağlıklı bir şekilde götürmemiz, sahip çıkmamız gerek" dedi.

İnsanı merkeze alan eylem planları oluşturduklarını belirten Şahin, sosyal devlet anlayışını çok daha güçlendirmek için yola çıktıklarını söyledi. Kız çocuklarının eğitiminin çok önemli olduğuna işaret eden Şahin, temel eğitimde yüzde 98,5 oranını yakaladıklarını dile getirdi. Eğitimin, kadını birey olarak güçlendirdiğini anlatan Şahin, "Kadına dokunduğun zaman toplumun hemen her kesimine dokunuyorsun. Onun yaşamını iyileştirdiğin zaman ciddi bir şekilde toplumdaki iyileşmeyi görüyorsun. Kadına yapılan yatırım, toplumun geleceğine yapılan yatırım olarak karşımıza çıkıyor" ifadesini kullandı.

Kadınların ekonomik olarak da güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Şahin, bu açıdan ADEM'lerin çok önemli olduğuna işaret etti. Şahin, "Mesele, ekonomik olarak güçlenmeden daha çok kadının sosyal alanda bir araya gelmesi. Evinden çıkması, yeni dostluklar oluşturması, rehabilite olması. Bunların hepsi birey olarak kadınımızı çok güçlendiren, onun görgüsünü, hayata bakışını her noktadan değiştiren ve geliştiren bir şey. Statüsünü yükseltmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'de bölgelerarası gelişmişlik farkının tamamen giderilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Fakat yatırımın olabilmesi için oradaki güven ve istikrar ortamının iyi oturmuş olması gerekiyor. Adam, gelip parasını yatıracak. Biz, artık özel sektöre dayalı bir büyümeden yola çıktık. Özel sektörün, gelip oraya para yatırıp, yatırımı artırması, işsizliğin önlemesi için orada şiddet ve terör ortamının tamamen bitmiş olması gerekiyor. Şu an sevindirici olan, çözüm süreci ile beraber, bölgede çok ciddi bir pozitif enerji oldu. İş dünyası gidiyor, araştırıyor, iş kadınları gidiyor, 'neler yapabiliriz' diye çalışıyor. Dolayısıyla hepimizin bu sürece çok ciddi sahip çıkması, destek vermesi gerekiyor. Hem kan, gözyaşı en çok anaları vuruyor hem yatırımsızlık, işsizlik en çok onları vuruyor. O yüzden bu süreci çok sağlıklı bir şekilde götürmemiz, sahip çıkmamız gerek. Kadınlar el koyarsa, sahiplenirse başaramayacağımız hiçbir şey yok."

Çözüm sürecinde, topluma ait zenginliğin öne çıkarılması gerektiğini belirten Şahin, "Baktığınız zaman bütün bölgede büyük bir hazine var ama bu hazineyi hiç konuşamadık biz. Biz, ne Diyarbakır'ın surunu konuşabildik, baktığınız zaman bir açık hava müzesi. Şu an Çin seddinden sonra en büyük sed orada. Hiç bunu konuşmadık. Hep konuştuğumuz kan, gözyaşı, acı oldu. 10 yıllarımız gitti, milyonlarca dolarlarımız gitti. Bunlar bittiği zaman, o zenginlik ortaya çıkacak, büyük bir hazinenin üzerindeki o kül kalkacak" şeklinde konuştu.

Bölge insanının yaşanan onca badirelere rağmen çok sağlam durduğunu ifade eden Şahin, badirelerin bir ve beraber olma duygusu ile atlatıldığını dile getirdi. Bölgenin kaynaklarının çok olduğunu söyleyen Şahin, "Bölgede toprak var, su var ama barajını yaptırmayan, toprağını işletmeyen bir zihniyet ile mücadele edildi. Şimdi, toprak bereketini gösterecek, su bereketini gösterecek" görüşünü dile getirdi.

Şırnaklı kadınlar, Bakan Şahin'den, kente çocuk parkı, gezi alanları yapılmasını, ADEM'deki kursların çeşitlendirilmesini, ADEM'de sürücü kursu da verilmesini ve iş sahibi olmayı istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!