Bakan Şahin'den 'Mısır' açıklaması

Samsun'da bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler için yaptırılan Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme Rehabilitasyon Merkezi Kampı'nın açılışına katıldı.

Bakan Şahin'den 'Mısır' açıklaması

Burada konuşan Bakan Fatma Şahin, "Eğitim ve rehabilitasyonda yapılan çalışmalar çok önemli. Her alanda olduğu 76 milyon insanımızın hedefinde koyduğumuz eğitim önceliğinin, engellilerimiz için çok daha önemli olduğunu biliyoruz. Fırsat eşitliğini mutlaka vermemiz gerektiğini biliyoruz. O yüzden bugün rehabilitasyon sistemine baktığımız zaman 2007'de 3 bin engellimiz rehabilitasyon için bizden hizmet bekliyordu. Devletin rehabilitasyon kurumlarında verdiği hizmet sayısı 5 bin. Özel rehabilitasyon merkezlerini hızlı bir şekilde açtık ve şu an 10 bin engellimizin bu rehabilitasyon işleminden istifade etmesini sağladık. Ama biz geldiğimiz zaman bize denetleme raporlarından verilen bilgilerde 2 asgari ücret bir engellimize vermemize rağmen kalite bazlı hizmette yeterince başarılı olmadığını gördük. Bunun üzerine öncelikle yeni rehabilitasyon merkezlerinin açılışlarını durdurduk. Sonra 82 ilde 150 rehabilitasyon merkezini tek tek denetledik" dedi.

15 rehabilitasyon merkezi için hızlı bir şekilde kapatılma kararı aldıklarını vurgulayan Bakan Fatma Şahin, "Çünkü kalite bazlı sosyal restorasyonda kalite bazlı hizmet çok önemli. Hele bir de engellimizse verdiğimiz mali desteğin engelliler için hizmet kalitesinde kullanılmıyorsa rehabilite etmiyorsa bunu idare etmemiz, bir şekilde göz yummamız mümkün değil. Ben kendi ilimde 2 rehabilitasyon merkezinin kapatılması kararını verdim. Bu işte adaletli olacağız ve kaliteyi öne çıkaracağız dedik. Şimdi rehabilitasyon merkezleriyle ilgili yeni bir yönetmeliği başbakanlığa gönderdik. Burada hem rehabilite edecek fiziki şartların, hem orada rehabilite edecek uzman kadroların güçlendirildiği daha güçlü bir altyapıyı oluşturuyoruz" diye konuştu.

Özellikle sağlık hizmetlerinde ve sağlıkta dönüşümde engellilerin önceliğini gördüklerini ifade eden Bakan Şahin, "Sosyal güvenlik sisteminde bir annenin engelli çocuğu varsa ona 5 yıl önce emeklilik hakkı getirilmesini kararlaştırdık. Her geçen gün kalite bazlı, hizmet odaklı çeşitlendirmeyi güçlendiriyoruz. İhtiyacınız olan şeyi karşılıklı konuşarak, sizlerle masaya oturarak yapıyoruz. Erişilebilirliğin hala Türkiye'den büyük sorun olduğunu biliyoruz. 2023 diyoruz, 2071 diyoruz. 2023'te dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi olacağız diyoruz. 16'ncısı olduk, 10'uncusu da olacağız. İnancımız ve gayretlerimiz tam. Ama burada engellilerimizi kalkınmanın bir parçası yapamazsak, engellilerimizin potansiyelini kullanamazsak, engellilerimizin aklını zekasını kullanamazsak bu hedeflere ulaşmamız mümkün değil. O yüzden sizinle olan hedef planlamamıza duygusal bakmıyoruz. Akıllı ekonomi, sizi sizin içine katmaktan ve sizleri kalkınmanın bir parçası yapmaktan geçiyor. O yüzden bütün kalkınma projelerimizi sizi merkez alarak yapıyoruz. Fırsat eşitliği verdiğimiz zaman neleri başardığınızın ben şahidiyim. Nasıl güzel işler yaptığınızın ben şahidiyim" dedi. Bakan Şahin'in konuşması sırasında bir görevli tarafından da işaret dili ile işitme engelli vatandaşlara konuşma aktarıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2'nci kuruluş yıldönümünü unutmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, konuşmaların ardından tören alanına üzerinde, '2'nci yaşınız kutlu olsun' yazılı pasta getirdi. Pastayı engelli vatandaşlarla birlikte kesen Bakan Fatma Şahin'in duygulandığı dikkat çekti. Kısa bir konuşma yapan Bakan Şahin, "Duygulanıyorum. Her günümüzün hesabını vermeye çalışıyorum ve her gün sizlerin hayır duasını alarak makamımın hakkını vermeye çalışıyorum. Çünkü bunun bir sınav olduğunu biliyorum. Bizim sınavımız sizlere ne kadar hizmet edebilirsek, o kadar iyi puan alacağız. İnşallah sizlerin hayır duasıyla bu işi başaracağımızı düşünüyorum. Yıllar çok çabuk geçiyor. Hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ardından merkezin açılış kurdelesini kesip protokol eşliğinde yapılanları inceleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, daha sonra engelli vatandaşlarla akşam yemeği yedi. Bakan Şahin, yemeğin ardından havayolu ile Ankara'ya gitmek üzere kentten ayrıldı. 

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!