Bakan Pakdemirli'den açıklama: Marketlerde satılan etler...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve orman sektörünün sorunlarını el alıp çözeceklerini üreticiyi ezdirmeyeceklerini belirterek "Beni her yerde göreceksiniz. Ben mutlaka üreticilerle beraber olacağım." dedi.

Bakan Pakdemirli'den açıklama: Marketlerde satılan etler...

Bakan Pakdemirli, Kaya Termal Otel'de düzenlenen 'Tarım ve Orman  Sektörü ile Buluşma' toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 24 Haziran  seçimlerinden sonra yeni bir sisteme geçtiğini, prangalarını attığını belirtti.

Ege ve İzmir'in verimli topraklara sahip olduğunu, bu topraklardan  daha iyi faydalanılabileceğini kaydeden Pakdemirli, "İhracata baktığımızda  İzmir'in aldığı pay fena değil, 2,5 milyar dolar ama bizim bunu daha fazla katma  değerli hale getiriyor olmamız lazım. Konya kadar toprağı olmayan ülke neredeyse  Türkiye kadar milli gelir elde ediyor. Bizim de elimizdeki değerleri daha iyi  kullanmanın yollarını bulmamız lazım." dedi.

Üretimi sürdürülebilir hale getirmeyi, tarım ihtisas bölgeleri  konusunda çalışmayı amaçladıklarını dile getiren Pakdemirli, "Üreticiyi  ezdirmememiz lazım. Sorunlar var biliyorum bu sorunları ele alıp çözmemiz lazım,  beni her yerde göreceksiniz. Ben mutlaka üreticilerle beraber olacağım."  ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, yurt dışında da çalışma alanlarıyla ilgili araştırma  yapacaklarını ancak en önemli bilgiyi köyde üretim yapanlardan alacaklarını dile  getirdi.

Ormancılık alanında da 2023 hedeflerine yürüdüklerini ve 7 milyar  fidana ulaşmayı planladıklarını söyleyen Pakdemirli, şu anda 4.4 milyar fidana  ulaştıkları bilgisini verdi.

Toplantıda sektör temsilcilerini sorunlarını, taleplerini de dinleyen  Pakdemirli, bakanlık bürokrasisinin tüm konularla ilgili çalışacağını ifade etti.

Balık çiftliklerine ilişkin ÇED süreçlerinin kolaylaştırılması, yem  fiyatının ucuzlaması, kanatlı et sektöründeki sıkıntıların giderilmesi için çaba  göstereceklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, "Kooperatif konusu da önemli, bu  konuda yurt dışında ve Türkiye'de başarı örnekleri var. Kooperatifleri baş tacı  etmemiz lazım." dedi.

MARKETLERDE SATILAN ETLER

Pakdemirli, marketlerde et satışına ilişkin tartışmaları da  değerlendirerek, şöyle konuştu:

"İki markette satılan et var. Şunu da unutmayın, devletimizin amacı  piyasalara müdahale etmek değil ama tüketicileri de korumak. Bazı ufak tefek  tedbirler alınıyor ama marketlerde satılan etler, toplam etin yüzde 6'sını  oluşturuyor. Marketlerin sahipleriyle konuştuğumuzda, 'Bu paralara sattığımızda  kapıda kuyruk olur diye sanıyorduk ama olmuyor' diyorlar. Pazarda herkese yer  bulunuyor. Ben bunu sosyal sorumluluk olarak görüyorum. Marketlerin bu işte  kazancı yok belki yüzde 10-15 zarar ediyorlar ama en nihayetinde sosyal  sorumluluk olarak düşünüyoruz. İnşallah bundan sonra ihtiyaç kalmaz biz de devam  etmeyiz."

Bakan Pakdemirli görevi süresince hiç kimseye siyasi davranmayacağını,  herkese kapısını açacağını, kimin ne derdi varsa çözmeye çalışacağını anlattı.

DİĞER KONUŞMACILAR

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, eğitim ve araştırma  konusunda bakanlıkla ortak çalışmayı hedeflediklerini, tarım ve ormancılığı  geliştirmeye katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de kentin ihracatının 2017  yılında 2.3 milyar dolara ulaştığını, tütün, kuru meyve, zeytin ve zeytinyağı  ihracatında ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Özgener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 yılı  hedefleri kapsamında dünyanın en büyük 10 ekonomisine gireceğine inandığını,  bunun için İzmir Ticaret Odasının da üstüne düşen görevi yerine getireceğini dile  getirdi.

Buluşmaya, AK Parti İzmir milletvekilleri Atilla Kaya, Ceyda Bölünmez  Çankırı da katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!