Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan, nükleer enerjiyi savundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer enerjinin sanılanın aksine deniz suyunu ısıtmadığını ve çevre dostu olduğunu belirtti.

Bakan, nükleer enerjiyi savundu

 

Mersin Akkuyu'daki Nükleer Santral için beklenen 'Çet Raporu'nun sunulduğunu belirten Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Deniz suyu sıcaklığının artacağı söyleniyor. Halbuki deniz suyu sıcaklığıyla alakalı Fransa'da 14 tane Nükleer Santral hemen suyun yanında ama hiçbiri oradaki suyun sıcaklığını artırmıyor" dedi. Enerji Bakanı Yıldız, Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Cihat Vardan ve beraberindeki heyetinde Bakanlık binasında kabul etti. Burada basının sorularını cevaplayan Bakan Yıldız, Nükleer Santrallerin doğaya söylendiği gibi zarar vermediğini ve bu konuda vatandaşların müsterih olması gerektiğini vurguladı.

'DENİZ SUYUNU ISITMIYOR'

Nükleer Santrallerin deniz suyunu ısıttığına dair endişelere cevap veren Enerji Bakanı, "Oradaki canlı varlıkların hepsini bizim düşünmemiz lazım. Bir kısım fok balıklarının piyasada kullanılmasını onaylamıyorum. Kaldı ki Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın deniz suyu sıcaklığıyla ilgili ciddi yönetmelikleri var. Biz bu yönetmeliklere göre adım atacağız" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!