Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Koca ve Selçuk'tan ortak açıklama! Eğitime 30 Nisan'a kadar ara verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Selçuk, okullara verilen aranın 30 Nisan'a kadar uzatıldığını duyurdu. Bakan Koca ise 60 yaş üstü iki hastanın tedavilerinin ardından taburcu edildiğini bildirdi.

Bakan Koca ve Selçuk'tan ortak açıklama! Eğitime 30 Nisan'a kadar ara verildi

İşte toplantı sonrası yapılan açıklamadan öne çıkan başlıklar...

Bakan Koca:

Gaziantep, Erzurum, Konya, İzmir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Edirne, Sinop... aziz milletim şehir şehir ev ev Türkiye... Bu virüs dünyayı tehdit ediyor. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var. O da yakalanmamak. Corona virüs karşısında ise biz irade sahibiyiz. Dışarı çıkıp çıkmamak konusunda irade sahibiyiz. Verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek bireylere bağlıdır. Devlet burada yaptırım uygulayan kılavuzdur. Hiçbir hekim virüsün size bulaşmasını önleyemez. Bunu siz önleyebilirsiniz. İnsan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamdır. Sevgili gençler risk altına giriyorsunuz. Belki hasta olmuyorsunuz ama taşıyıcı oluyorsunuz. Hastalığa hatta daha büyük acılara aracılık etmeyin. Yaşı büyük olanlara ise, virüs yaş ayırımı yapmıyor. Dikkatli olmalısınız. Sosyal hayatını asgari düzeye indirmelisiniz. Telefon sohbetlerinizi daha uzun tutabilirsiniz. Tolstoy, Mustafa Kutlu okuyun. Kendinize yatırım yapın. Çocuklarımız için ise artık oyunları evde oynuyoruz, dışarı çıkmak yok. Bir misafir gelirse sarılmak yok. Sevgimizi saygımızı uzaktan gösteriyoruz. Eğitime verilen ara uzatılacak. Sayın bakanım birazdan söyleyecek. Dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aldığımız tedbirler kadar güçlüyüz. Hayat eve sığar. Özellikle çıkan vaka sonuçlarını bildirmeye çalışıyoruz. Hem toplam hasta sayısını test sayısını kaybettiğimiz vaka sayısını, yoğun bakımdaki hasta sayısını ve iyileşen hasta sayısını her gün güncelleyerek kamuoyu ile paylaşmış olacağız. Grafik şeklinde vaka sayısı görülecek.

2 HASTA İYİLEŞEREK TABURCU OLDU

Koca, biri 60 yaşın diğeri 65 yaşın üstünde iki kişi dahil 26 hastanın iyileştiğinin de altını çizdi.

Koca, "Bir hastamız 65 yaşında, 8 gün yoğun bakımda kaldı, dün taburcu oldu. Bir hastamız 60 yaşında bugün taburcu oldu" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Herkes kendi OHAL'ini kendi uygulamalı. Bunu son derece önemsiyoruz. Başka kısıtlama olabilir. Özellikle kontrollü yaşam nasıl olabilir, minimal temas nasıl sağlanabilir, bu anlamda da bir çalışma yapılıyor olacak.

Yoğun bakımda 136 hasta bulunuyor. Bu hastalara ilaç uygulanıyor. 1872 vakamız var iyileşen hasta sayısı 26.

Herkes kendisini bir virüs taşıyıcısı olarak görüp ona göre davranmalı. Testi yaptırdınız negatifse bu olmayacağı anlamına gelmez. 

KİMLERE TEST YAPILMALI?

83 milyonun test yaptırması gerekmiyor, dünyada herkesin test yaptırması diye bir uygulama yok.

Testi ancak hekim uygun görürse yaptırır olabilmeliyiz.

(Çin'den getirilen ilaç) Yoğun bakımdaki 136 hastaya tedavi başlandı.

Hiçbir test ücret karşılığı yapılsın istemiyoruz. Ne bakanlık ne üniversiteler herhangi bir ücret almak durumunda değiller.

''VİRÜS ANİDEN DÜŞMENİZE NEDEN OLMAZ''

Sosyal medyada bayılan gibi görüntüler servis edildi. Biz bu hastalığı şöyle biliyoruz, öncelikle solunum sıkıntısı ile başlayan bir süreç. Anında düşme ile anında kaybedilme ile sonuçlanabilir bir seyirle gitmiyor. Ve bunlara asla inanmayın. 

Biz ne kadar kurallara ve temasa dikkat eder, kendimizi izole etmeye zorlarsak bu süreç o kadar kısa sürer.

Bu dönemi istismar etmek ve bu dönemde bir şekilde korsan çalışmak isteyen laboratuvar olursa bize bildirin, gereği yapılır.

ESNEK ÇALIŞMA

(Esnek çalışma) Özel sektörün de buna uyum sağlamasını bekliyoruz.

Koca, 'kendisinin sahibi olduğu Medipol Hastaneleri'nde bir grup çalışanın ücretsiz izne ayrıldığına' dair haberi soran bir gazeteciye şu yanıtı verdi: "Böyle haberlere itibar etmeyin. Gerçeği yansıtmıyor. Ben oradan ayrıldım."

Koca, maskelerle ilgili bir soruyu ise "Vatandaşımızı sağlık çalışanımızı maskesiz bırakmak istemiyoruz elimizden geleni yaparız" diyerek yanıtladı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Gerekirse üretim merkezlerine el koyarız" söylemini yineledi.

Sağlık Bakanı, hastalığın pik seviyeye ulaşıp ulaşmadığına dair soruya, "Bu konuda, hastalığın tepe seviyesine ulaşıp ulaşmadığı konusunda bir şey söylemek zor" diyerek yanıt verdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK'UN AÇIKLAMALARI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulunun da önerisiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 30 Nisan'a kadar okulların tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi kararını aldıklarını bildirdi. 

Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yaklaşık bir saat önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bir toplantıya başladıklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'ndeki toplantıda Bilim Kurulu ile meselenin etraflıca ele alındığını belirten Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak meseleye nasıl baktığımızı ve ne tür bir beklenti ve ihtiyaç içinde olduğumuzu da paylaşma fırsatımız oldu." dedi.

Yaşanan sürecin dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir mesele ve problem olduğuna dikkati çeken Selçuk, bu konuya Bakanlık olarak pedagojik açıdan baktıklarını, önceliğin de çocukların sağlığı olduğunu vurguladı. 

Selçuk, eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları dünyadaki belli başlı ülkeleri günlük izleyerek tespit etmeye çalıştıklarına işaret ederek, televizyonlar üzerinden uzaktan eğitime başladıklarını anımsattı. 

Bakan Selçuk, "Bu hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz. Bu uzaktan eğitim kısmının dışında da en kısa süre içerisinde yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Telafinin ne zaman, nasıl olacağı Bilim Kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili." diye konuştu.

Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bu çalışmalara baktığımızda, eğitimde elbette kayıplar, eksikler olacaktır. Fakat bütün vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim. Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Hiçbir şekilde bir eksik bırakmadan, bu bir maraton koşusudur, bu yolculuğu, koşuyu yürüteceğiz. Kimsenin gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın. 

Bu çerçevede Bilim Kurulunun da önerisiyle evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu. 30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için daha da çalışmalarımızı zenginleştirerek gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız." 

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili diğer mevzuat, ihtiyaçlar ve sınavlarla ilgili hususlara ilişkin de zaman zaman kamuoyunu bilgilendirme ve bazı hususları paylaşma durumunun da söz konusu olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızın sağlığı bakımından anne babalarımızın dikkatli olduğunun farkındayım. Sadece fiziksel sağlık değil onların ruhsal sağlığı da çok önemli. Bu anlamda da bizim televizyon yoluyla ulaşmaya çalıştığımız içeriklerde giderek bütün bu boyutları da dikkate alan çalışmalarımız artacak." 

LGS SINAVI

Ziya Selçuk sınavların ertelenmesine yönelik olarak yönetilen soruya, ''LGS'nin nasıl yapılacağına doğru 3 plan var önümüzde. En asgari düzeydeki tedbirlerimizi de alacağız. Sadece yüz yüze gördüklerini konulardan sınava gireceklerini de zaten söylemiştik'' yanıtını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel kursların da 30 Nisan'a kadar kapalı olacağını bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!