Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Koca'nın paylaştığı fotoğrafın kahramanları konuştu

Twitter'da sosyal mesafeli fotoğrafları Sağlık Bakanı Koca tarafından paylaşılan iki emekli arkadaş, gençleri önlemlere uymaya çağırdı.

Bakan Koca'nın paylaştığı fotoğrafın kahramanları konuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Twitter'dan paylaştığı fotoğrafın kahramanları konuştu.

Sosyal medyada da beğeni toplayan fotoğraftakilerin Ankara'da yaşayan emekliler 75 yaşındaki Selahattin Üçüncü ve 75 yaşındaki Osman Yavuz olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 2 aydır akşam saatlerinde evlerinin önünde buluşup sosyal mesafeli sohbet ettiklerini söyleyen Osman Yavuz, Bakan Koca'nın fotoğraflarını paylaştığında duygulandıklarını belirtti. Yavuz şunları kaydetti:

"Sayın Sağlık Bakanımıza, kıymetli sağlık çalışanlarına sevgilerimizi gönderiyoruz. Onların çalışmalarını hiçbir zaman unutmayacağız. Biz 3 aydır evlerimizde hapis kaldık. Gençlerimiz bizim bu fedakarlıklarımıza dikkat etmediler. Gençlerimiz bundan sonra hiç olmazsa bu virüsün bitmesi için maskelerini taksınlar, sosyal mesafeye uysunlar, temizliklerine dikkat etsinler. Gençlerimizin sokaklara ve caddelere maskelerini atmalarına çok hüzünleniyoruz. Gençlerimiz hiç olmazsa evlerine geldiklerinde büyüklerine bu virüsü bulaştırmasınlar. Gençlerimiz bu konuda çok duyarlı olsunlar" dedi.

"NELER ÇEKTİKLERİNİ YAŞAMASAK DA GÖRÜYORUZ"

Emekli bürokrat Selahattin Üçüncü ise mart ayından bu yana sosyal mesafeye dikkat ettiklerini belirterek, "Kendim de marttan beri zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmadım, evde kaldım. Burada akşamları buluşuruz, ağabeyim çok hassas, sosyal mesafeye uymayanları buraya yaklaştırmaz. Ellerimizi yıkatır, sonrasında sosyal mesafeye uyarak burada sohbet ederiz. Bu işin genci, yaşlısı yok. Gençler daha az etkileniyor, biz yaşlılar daha çok etkileniyoruz. Kurallara uymak, kendimizi korumak kadar karşımızdakinin de hak ve hukukuna saygı göstermektir. Dikkatli olmak zorundayız, olmazsak hastanede yatanları görüyoruz, duyuyoruz. Neler çektiklerini yaşamasak bile görüyoruz" diye konuştu.

"MESAFEYE UYMAYANI YAKLAŞTIRMAM"

Yukarıdan çekilen Bakan Koca'nın paylaştığı fotoğraf karesinin açısında yer almayan; ancak her akşam fiziksel mesafeli sohbete dahil olan Selahattin Üçüncü'nün ağabeyi emekli müteahhit Salih Üçüncü de "Ben her zaman dikkat ediyorum. Akşamları buraya inerek 2 saat arkadaşlarımla sohbet ediyorum. Kurallara uymayanlar millete zarar veriyor. Onlar da dikkat etse vaka sayısı biter. Her şeyi devletten beklememek lazım, milletin kendisi kendisine dikkat etmeli. Burada 3 kişi otururuz, 4-5 metre arayla. Sosyal mesafeye uymayan başkasını yaklaştırmam" ifadesini kullandı.

FOTOĞRAFI ÇEKEN ÖĞRETMEN: HERKES BÖYLE OLSA

Fotoğrafı çekerek internette paylaşan öğretmen Fatma Betül Koca, "Yukarıdan amcaları gördüm. Dedim ki, 'ne kadar güzel bir örnek, keşke herkes böyle olsa'. Buralarda da vaka sayıları çok fazla. Böyle olsa buradaki vaka sayıları çok azalır. Çok hoşuma gitti, herkese örnek olmasını istedim, bu yüzden paylaştım. Bakan Fahrettin Koca'ya kadar ulaşacağını da hiç tahmin etmiyordum. İnşallah tüm Türkiye bu şekilde uyar. Bu hassasiyeti gençlerden daha fazla bekliyoruz; ama maalesef gençler çok daha az uyuyor. Amcalarımız kendilerini korumaya çalışıyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!