Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Koca'dan korona virüsü ile ilgili yeni açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri hakkında yeni bir açıklama daha yaptı. Koca açıklamasında "Ülkemizde ise şu ana kadar yeni korona virüs vakası alan hiçbir vatandaşımız olmamıştır. Virüsün ülkemize girişini engellemek için büyük çaba sarf ediyoruz. 18 numune negatif çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'dan korona virüsü ile ilgili yeni açıklama!

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Alanında uzman bilim adamlarından oluşan bilim kurulumuz çalışmalarına devam etmektedir. Bakanlığımız bilim kurulunca yapılan uyarılar konusunda tüm tedbirleri titizlikle hayata geçirmektedir.

Dünya sağlık örgütü ülkemizin aldığı tedbirleri ve hazırlık kapasitesini takdir eden bir açıklama yapmıştır.

Bu konuda en önce harekete geçen ülkelerden biriyiz. Hastalığın çıkış noktasının Çin'in Vuhan kenti olduğunu biliyoruz.

Çin'de 305 kişi hayatını kaybetmiştir. Hastalık 26 ülkede daha görülmüştür.

Çin dışında görülen hasta sayısı 177 olmuştur. Filipinler'de bir Çin vatandaşı kaybedilmiştir.

15 yaş altında bir vaka bulunmamaktadır. Ölümler ise daha ziyade 65 yaş üzerinde olmaktadır.

Ülkemizde ise şu ana kadar yeni korona virüs vakası alan hiçbir vatandaşımız olmamıştır. Virüsün ülkemize girişini engellemek için büyük çaba sarf ediyoruz. 18 numune negatif çıkmıştır.

Dün başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Tahliye vatandaşlarımızın hiç birinde hastalık belirtisi yoktur.

Sağlıklı olduklarından büyük oranda emin olmakla birlikte riski sıfırlamak amacıyla 14 gün boyunca hastane ortamında takip edilmelerine karar verildi.

Uçaktaki herkes hastanemizde takip edilmektedir.

ÇOCUKLARI DERS BAŞI YAPACAK VELİLERE ÖNEMLİ TAVSİYE

Yarın okullar açılıyor ailelerimizin tedirgin olmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. Ancak malum kış aylarındayız. Bu aylarda solunum yolları enfeksiyonları görülmektedir.

Velilerimizin alması gereken bazı tedbirleri hatırlatmak istiyorum. Okullar da sınıfla sık havalandırılmalıdır. Eller sık yıkanmalıdır kirli ellerle göz bunu ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında ağız ve burun kapatılmalıdır. Kağıt mendil kullanıldıktan sonra çöp kutusuna atılmalıdır. Ve eller yıkanmalıdır.

Hasta öğrencileri evde istirahat etmelidir. Bol sıvı meyve ve sebze tüketilmelidir.

'NUMUNE SONUÇLARINI YARIN AÇIKLAYACAĞIZ'

Bakan Koca, Çin'den gelen 62 kişinin sağlık durumuyla ilgili soru üzerine, "Her biri yine kurulun önerileri doğrultusunda ayrı izole odalarda kalmakta ve her birine hizmet edilirken tek kullanımlı malzemeler kullanılıyor. Bu dönemde bütün ihtiyaçlarını gidermek üzere ortam hazırlandı ve her birinin ilk numuneleri alındı. Bu numunelerin çalışılması zannediyorum yarın biter. Biz yarın numune sonuçlarını açıklamış oluruz" dedi. 

'O ÜLKELERİ YARIN AÇIKLAYACAĞIZ'

Havalimanlarında uygulanan termal kamera önleminin genişletilmesinin gündemde olup olmadığına ilişkin soruya ise Bakan Koca, "Bilim Kurulu'nun gündemine geldi. Bununla ilgili bazı ülkelerde uygulanabilirliği düşünüldü. Bu ülkelerin hangi ülkeler olacağını da yarın Bilim Kurulu karar vermiş olur, onları da ilan etmiş olacağız. Şu an bunun dışında bir önlem yok, muhtemelen bazı ülkelere termal kamera uygulamasına geçilmiş olacak. Zaten Çin'den gelenler ile ilgili termal kamera, karantina odası, negatif basınçlı sedye ve bizim belirlediğimiz hastane ortamlarında takip süreci devam ediyor. Bu süreçte buna ilave edeceğimiz ülkeler olacak. O ülkeleri yarın için açıklamış oluruz. Ayrıca yine Çin'den gelen yolculara yönelik de uyarılarda bulunuyoruz. Yani hangi durumlarda, nereye müracaat etmeleri ile ilgili özellikle bilgilendiriyoruz. Bu da önemli" yanıtını verdi.

Bakan Koca, Türkiye'de 'koronavirüs' vakası tespit edilmesi halinde Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne getirilmesi durumunun söz konusu olmayacağını kaydederek, "Zekai Tahir sadece dışarıdan getirdiğimiz hiçbir başka hasta ile temasının olmasını istemediğimiz ve sadece getirdiğimiz hastalara özel hazırlanmış, bu anlamda da dünyada benzerinin olduğunu bilmediğimiz bir uygulama. Onlar için zaten hastanelerimizde özel karantina odalarımız ve takip etmek için uygun şartlarımız mevcut" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!