Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Kılıç Tunus'un 10 numarasını kabul etti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Tunuslu gençlere kapılarımızı ve gönüllerimizi sonuna kadar açtık" dedi.

Bakan Kılıç Tunus'un 10 numarasını kabul etti

Bakan Kılıç, Tunus Gençlik ve Spor Bakanı Tarek Dhiab ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Türkiye ve Tunus arasında 'gençlik ve spor alanında işbirliği' protokolü imzalandı. Protokole göre iki ülke gençlerinin mevcut ihtiyaçlarına bağlı olarak, gençliğin istihdamı ve girişimcilik, gençlerin kamuya katılımı ve aktif vatandaşlık, gençlik örgütü kurma ve geliştirme, gençliğin sosyal haklara erişimi, eğitim imkanları, sağlık desteği, dezavantajlı gençler ve gençlerin hareketliliğine yönelik imkanlar gibi konularda deneyimler paylaşılacak.
Kabulde konuşan Kılıç, "Türkiye'nin demokrasisi ve kalkınma hamlesiyle bölge için taşıdığı önem herkesin malumu. Biz bunun ötesinde bir adım attık ve iki ülke gençlerinin yakınlaşması yönünde kararlılığımızı imzaladığımız protokol metinleriyle ortaya koyduk" dedi.
Tunus ve Türkiye gençlerinin bundan sonraki süreçte uluslararası pek çok programda birlikte olacağını belirten Kılıç, "İki ülke gençleri arasında karşılıklı ziyaret programları tertip edilecek. Yine ülkelerimiz arasında spora ve gençlere yönelik tesisleşmeler anlamında karşılıklı projeleşme paylaşımlarında bulunma imkanını yakalamış olacağız. Kapılarımızı ve gönüllerimizi Tunuslu gençlere sonuna kadar açtık.İki ülke arasındaki yakınlaşmanın atılan imzalar sadece ilk adımıdır. İki ülke gençleri arasında kurulacak ilişkiler hiç sonlanmaksızın devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN TECRÜBELERİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
Tunus Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Tunus'u devrimden sonra ziyaret eden ilk devlet adamının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin tecrübeleri bizim için çok önemlidir. Çünkü Türkiye siyasi, ekonomik, sosyal ve tabiki gençlik ve spor alanında önemli başarılar kaydetmiştir. Aramızdaki işbirliği gençleri birbirine daha çok yakınlaştıracak ve güçlü bir işbirliği olacaktır" dedi. Türkiye'nin 2013 yılında Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağını belirten Tunuslu Bakan, 2020'de olimpiyatlarının Türkiye açısından büyük bir sınav ve tecrübe olacağını söyledi.

TUNUSLU BAKAN, 2020 OLİMPİYATLARI İÇİN HAZIRLANAN 'İSTANBUL 2020' ROZETİNİ TAKTI
Bakan Dhiab, Tunuslu eski milli futbolcu olduğunu hatırlatarak, "Türkiye, futbolda çok büyük başarılar kaydetmiştir. Türkiye'nin çok büyük ve güçlü takımları var. Bu takımlar, Avrupa kupaları ve dünya kupalarında rekabet halinde oynuyorlar" diye konuştu. Milli takımda 10 numaralı formayı giyen Tunuslu Bakan, ayrıca Türkiye A Milli Basketbol Takımı'nın başarılarının da unutulmaması gerektiğini ve Türkiye'nin bireysel sporlarda da büyük başarılar elde ettiğini belirtti.
Diğer taraftan, Tunuslu Bakanın, 2020 Olimpiyatları için hazırlanan '2020 İstanbul' rozetini taktığı dikkatlerden kaçmadı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!