Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Kılıç'tan doping'e sıfır tolerans

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Kırkpınar Er Meydanı'nda doping konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Kılıç'tan doping'e sıfır tolerans

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, doping konusunda yaklaşımlarının sıfır tolerans olduğunu belirterek, "Bu konuya kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.

Bakan Kılıç, Kırkpınar Er Meydanı'nda yaptığı açıklamada, doping konusunda küresel bir mücadelenin bulunduğunu, Türk spor kamuoyu ve hükümet olarak da aynı mücadeleyi evrensel kurallar çerçevesinde sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

"Er Meydanında doping olmaz, genel manada sporda doping olmaz" diyen Bakan Kılıç,"Bu konuda uluslararası kurallar bellidir. Yeni keşiflere ve icatlara gerek yoktur. Doping konusunda küresel bir mücadele var. Türk spor kamuoyu ve hükümet olarak bizler aynı mücadeleyi evrensel kurallar çerçevesinde sürdürmeye kararlıyız. Doping konusunda yaklaşımımız sıfır toleranstır. Bu konuya kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz. Bu konuda bir esneklik kesinlikle söz konusu değildir. (Kırkpınar'da doping olur mu?) diye soruluyor. Kırkpınar'da doping olmaz. Genel manada sporda zaten doping olmaması gerekir. Olursa, gerek uluslararası hukukun gerekse evrensel hukukun normları devreye girer ve yapanlar konusunda gereken idari ve hukuki süreçler işletilir." ifadelerini kullandı.

Doping konusunda en ufak bir taviz verilmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Kılıç, "Zaten bir sporcunun, antrenörün bilgisi dahilinde yasaklı madde kullanması mevzu bahis değildir. Dolayısıyla bizim yaklaşımımız sporcuyla birlikte sporcusunu korumayan, sporcusuna göz yuman, özen göstermeyen antrenörlerin de ceza alması yönündedir." dedi.

"Türkiye'de sanki yasaklı madde kullanımında patlama var anlayışı hakim kılınmak isteniyor"
Bakan Kılıç,"Son günlerde yanlış bilgiler üzerinden birtakım haber ve yorumlar yapılıyor. Bunları da düzeltme gereği var. Sanki Türk sporcuları doping kullanımında büyük ölçüsüzlük ve kontrolsüzlük içindeymiş görüntüsü oluşturulmak isteniyor. Mesele aslında bu değil, yasaklı madde kullanımına yönelik tavizsiz bir mücadele sürdürdüğümüzden dolayı bilerek veya bilmeyerek yasaklı madde kullanan sporcular numunelerini vermeye başladığından itibaren yakalanmaya başladı. Meselenin özü budur. Doping konusunda bir kullanım patlaması yok, kontroller konusunda çok sıkı bir takip var. Çünkü Türk sporunu böyle bir gölgenin altında geliştiremeyeceğimizin farkındayız." açıklamalarında bulundu.
Tarihi Kırkpınar güreşlerinin geçmişine uygun bir şekilde korunması ve yaşatılması gerektiğini belirten Suat Kılıç,"Bu güreşlere şimdiye kadar emeği olan, yaşatılmasını sağlayan herkesi yürekten kutluyorum. Bugünden sonra gerekirse yeni bir kanun çıkartarak, tarihi Kırkpınar güreşlerini hem koruyacak hem yaşatacak hem de uluslararası nitelik kazandıracak önlemler almaya hazırız." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!