Bakan Kaya: Sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Çocukların ihmal ve istismardan korunması noktasında hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımız'ın liderliğinde sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Çocuk istismarında en önemli olan istismarın tamamen önlenmesidir. Bunun için bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle koruyucu ve önleyici hizmetlere büyük önem veriyoruz." dedi.

Bakan Kaya: Sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği  (TOGEM-DER)  tarafından İstanbul Ataşehir Sheraton Otel'de düzenlenen iftar  yemeğinde konuşan Kaya, "Çocuklar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızın yüzündeki her  tebessüm bu ülkenin umudu.  Bu umudu hep birlikte yaşatmaya, çocuklarımızı en iyi  şekilde geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz. Çocuklarımız istikbalimizin  teminatıdır.  Çocuklarımız için verilen her emeği, her çabayı yürekten  destekliyorum." ifadelerini kullandı.

Kaya, bir ülkenin ekonomik gelişmişliğinin yanında mutlu birey ve  güçlü aile yapısına da sahip olmasının son derece önemli olduğunu belirterek, bu  yapının temel unsurlarından birinin, çocuğa verilen önem ve değer olduğuna  dikkati çekti.

Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"Günümüzde bilişim ve iletişim araçlarının yaygınlaşması hayatımızı  kolaylaştırmak kadar, yeni tehdit alanlarını da beraberinde getiriyor. Bugün  dünden farklı bir hayatı yaşıyoruz.   Bu hızlı değişimin olumsuzluklarına karşı  bireyi, aileyi ve toplumu korumak, aynı zamanda güçlendirmek durumundayız.  Elbette bu olumsuzluklara karşı öncelikle korunmaya ihtiyacı olan kesimlerin  başında çocuklarımız geliyor. Çocukların ihmal ve istismardan korunması  noktasında hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımız'ın liderliğinde sıfır tolerans  ilkesiyle hareket ediyoruz. Çocuk istismarında en önemli olan istismarın tamamen  önlenmesidir.   Bunun için bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarının da  desteğiyle koruyucu ve önleyici hizmetlere büyük önem veriyoruz."

Koruyucu ve önleyici hizmetlerin başında eğitim faaliyetlerinin  geldiğini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuk istismarının önlenmesinde mahremiyet bilincinin önemli olduğunu  düşünüyoruz.  Bu yıl içerisinde yatılı kuruluş personeli, sosyal yardım alan  ailelerde, evde bakım desteği alan ailelerimizden ve sosyal ekonomik destekle  desteklediğimiz ailelerimize bu eğitimleri verdik. Ayrıca, tüm meslek grubu  çalışanları için, çocuk istismarının tespiti, kanuni bildirim zorunluluğu,  yapılacak müdahaleler ve izleme sürecine yönelik eğitimler de düzenliyoruz.   Örgün eğitime devam eden öğrencilerin tamamına kişisel sınırların korunması  eğitimleri verilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği içinde  çalışmalar yürütüyoruz."

"Çocuk istismarlarında en temel sorunlardan biri de, bu müessif olayın  farkedilmesinde güçlük yaşanmasıdır." diyen Bakan Kaya, "Bunun için  bakanlığımızın yeni programı Aile ve Sosyal Destek Programımızı (ASDEP) önemli  buluyoruz. ASDEP ile hane ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.  Bu ziyaretlerde ihmal  ve istismar konusunda risk haritalarını oluşturmayı hedefliyoruz.  ALO 183 Sosyal  Destek Hattımız ile de 7 gün 24 saat ücretsiz olarak ihbarlar alıyor, anında  müdahale ve destek imkanı sağlıyoruz. Çocuklarımızın mutlu bir yaşam sürmesi,  gelişimlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri için hep birlikte dayanışma  içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

"ÇOCUK İZLEM MERKEZLERİ"

Çocuk mağdurların kolluğa müracaatı, ifade alma, adli tıp ve sağlık  muayeneleri ile adli soruşturma süreçlerinde örselenmelerini önlemek üzere Sağlık  Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliğinde Çocuk İzlem Merkezleri  oluşturduklarını anımsatan Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çocuk İzlem Merkezlerinde, savcı, doktor, sosyal hizmet uzmanı ve  psikolog eliyle bütün işlemler tek seferde gerçekleştirilerek çocuğun ikincil  örselenmesinin önüne geçilmektedir.  Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) bu anlamda  atılmış önemli bir adımdır. Çocuk İzlem Merkezlerini 81 ilde aktif hale getirmek  için ilgili Bakanlıklarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşte bugün sizler de  verdiğiniz bağışlarla İstanbul'da bir yeni Çocuk İzlem Merkezi'nin daha  kurulmasına vesile olacaksınız. Bağış yapan destek olan tüm hayırseverlerden  Allah razı olsun. Çocuğun aile yanında desteklenmesi gereken durumlarda ise yine  Bakanlığımıza bağlı gündüzlü hizmet veren Sosyal Hizmet Merkezleri bünyesinde  Çocuk Destek Birimleri ile çocuğun sosyal hayata uyumu, okula devamı, aile  desteği gibi hizmetleri yürütüyoruz. Çocuk Destek Merkezlerimiz 36 ilimizde 66'yı  geçmiş durumda. Bu merkezlerde çocuğun ihtiyaçlarına uygun eğitim, sağlık ve  sosyal destek hizmetleri veriliyor.  Nihai amacımız çocuklarımızın rehabilitasyon  sürecinin ardından yaşamını normal bir şekilde sürdürmesi ve toplumla  bütünleşerek geleceğe güvenle bakabilmesini sağlamaktır."

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Bakan Kaya ve TOGEM-DER Başkanı  Saadet Gülbaran, projeye bağışta bulunan katılımcılarla hatıra fotoğrafı  çektirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!