Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan genç girişimciye müjdeyi verdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile 7 temel eksende değişiklik yapıyoruz" dedi.

Bakan genç girişimciye müjdeyi verdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan "Gelir Vergisi Kanun Tasarısı"nın detaylarını düzenlediği basın toplantısında anlatıyor.

Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile harcamalar ve servetten hareketle çapraz bir denetim öngörmediklerini söyledi.

Şu anda geçerli olan vergi oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Maliye Bakanı, "Esnafın vergi yükünü artıracak bir düzenleme söz konusu değil" dedi.

'GENÇ GİRİŞİMCİYE TEŞVİK'
Şimşek, ilk kez mükellef olacak 29 yaşını aşmamış genç girişimcilerin üç yıl boyunca vergi ödemeyeceğini bildirdi.

'YABANCI YATIRIMCI MÜKELLEF OLACAK'
Maliye Bakanı, yeni yasaya göre Türkiye'de üç yıldan fazla kalan yabancı yatırımcıların vergi mükellefi olacağını kaydetti.

'FUTBOLCULARA İSTİSNA YOK'
Mehmet Şimşek, futbolculara vergi alanında bir istisna tanınmayacağını şu sözlerle ifade etti:

''Özel bir düzenleme yoksa, ki onları sınırladık, genel hükümlere tabi olunacaktır. Bu da şu demek, geliriyle artan oranda bir vergi olacaktır yüzde 15'ten başlayan ve en yüksek yüzde 35'te biten. Dolayısıyla, futbolcu olsun, başka gündeme getirilen hususlar olsun, genel düzenleme söz konusu olacaktır.''

'VERGİLER KAPASİTENİN ALTINDA'
Gelir ve kazançlar üzerinden alınan verginin Türkiye'nin ekonomik kapasitesinin çok altında olduğunu belirten Şimşek, yeni kanunun gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilere ek yük getirmeden, kayıtdışılığı azaltarak daha fazla kaynak yaratacağını söyledi.

'VERGİLERİN GSYH'YE ORANI YÜZDE 5,8'
Şimşek, "Yeni tasarıyla 53 yıldır yürürülükte olan kanunu kaldırarak, değişen ekonomik ve mali ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak yeni bir kanunu yürürlüğe koymayı ümit ediyoruz" dedi.

Kanunun köklü şekilde elden geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu aktaran Şimşek, şu anda Türkiye'de gelir ve kurumlar vergisi toplamının GSYH'ye oranının yüzde 5,8 olduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!