Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Dönmez: 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Özellikle 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi. Malum bir zihniyet imam hatip liseleriyle mücadele etme, onların önünü kesme adına yaptığı birtakım hamlelerle meslek liselerinin önünü kesmiş oldu" dedi.

Bakan Dönmez: 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katılmak üzere Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine geldi. Vali Osman Bilgin, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve partililerin karşıladığı Bakan Dönmez, AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret etti. Kırklareli'nin önemine vurgu yapan Dönmez, "Kırklareli ve Lüleburgaz'ın bizim açımızdan farklı bir önemi var. İki büyük işletmemizin Türkiye Petrolleri, BOTAŞ'ın önemli projelerinin de yer aldığı bir ilimiz. Kırklareli, yer altı zenginlikleri açısından da, hem petrol hem gaz hem de kömür zenginliği açısından da zengin bir ilimiz. Elektrik yatırımları açısından da baktığımızda bölgenin öne çıkan projelerinin bu bölgede yer aldığını görüyoruz. Sürekli gündemimizde olan illerimizden birisi. Bildiğiniz gibi milli enerji ve maden politikası kapsamında özellikle yerli ve yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanılabilmesi için 2 yıl önce önemli bir çalışma başlatmıştık. Bu aramalarımız ve araştırmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Bakan Dönmez, Kırklareli'nin Vize ve Pınarhisar ilçeleriyle Lüleburgaz ilçesinin Ahmetbey beldesine bu yıl içerisinde doğal gaz getirileceğini de sözlerine ekledi.

'28 ŞUBAT'TA EN BÜYÜK DARBEYİ MESLEK LİSELERİ YEDİ'

Dönmez, daha sonra Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Dönmez, "Mesleki ve teknik eğitim veren bu okulumuz ülkemizi ve milletimizi hedeflerine ulaştırmada anahtar bir role sahip olacak. Özellikle 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi. Malum bir zihniyet imam hatip liseleriyle mücadele etme, onların önünü kesme adına yaptığı birtakım hamlelerle meslek liselerinin önünü kesmiş oldu. Sanayinin ihtiyaç duyduğu ara teknik eleman bana göre ana teknik eleman yetiştiren bu okullara her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Bu okuldan çıktığınızda mesleğinize bağlı olarak işleriniz hazır. Belki yüksek tahsil kısmını düşünebilirsiniz. Onda da engel yok. Bazen meslek liselerinin tercih edilmemeleri yönünde sorular soruluyor gençlere. Onlar da üniversitede önlerinin fazla açık olmadığını söylüyor. O açıdan buralara tercih ikinci ve üçüncü sıralara inmiş durumda. Eskiden fen lisesi ve Anadolu liselerine tercih olur, ondan sonra da normal liselerden ziyade bu tip meslek liseleri tercih edilirdi. Ben teknik üniversite mezunuyum. O dönemde meslek liselerimiz çok da iyi öğrenci yetiştirebiliyordu" dedi.

'GENÇLERİN ENERJİSİNE GÜVENİYORUZ'

Gençlerin enerjisine güvendiklerini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

"Gençlerimize ve onların enerjisine güveniyoruz. Yarınki büyük ve güçlü Türkiye'yi gençlerimizin inşa edeceğine inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanında gerek enerji gerekse diğer tüm teknik alanlarda eğitim veren kurumlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık 6 milyon TL'lik harcamayla inşa edildi. Gerek fiziki şartlar gerekse eğitim altyapısıyla ortaya çıkan okulda yaklaşık 480 öğrenci eğitim görüyor. Ülkemizin nitelikli insan kaynağı temelini oluşturan okulumuzda halihazırda o bölümler açılmadı ama özellikle petrol ve doğal gaz arama ve üretimiyle alakalı yeni bölümlerin eklenmesiyle, madencilik ve doğal gaz sondajla alakalı yeni bölümlerin eklenmesiyle bu alanda önemli bir boşluğu da doldurmuş olacağız. Enerjinin dışında tasarım, kimya gibi bu civarda özellikle sanayinin ihtiyaç duyduğu alanların tercih edilmesi son derece yararlı."

Bakan Dönmez'e günün anısına Kırklareli Valisi Osman Bilgin tarafından vazo hediye edildi. Dönmez, açılışını yaptığı okulun sınıflarını gezip öğrencilerle sohbet etti. Bakan Dönmez, daha sonra İstanbul'un Silivri ilçesindeki programı katılmak üzere Lüleburgaz'dan ayrıldı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!