Bakan Çavuşoğlu, Pompeo ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, Pompeo ile bir araya geldi

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede ikili ve bölgesel konuların ele alındığı, ayrıca Suudi  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin konuların da gündeme geldiği  belirtildi.

"MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM"

Çavuşoğlu ile Washington'da gerçekleştirilen görüşme sonrasında konuşan Pompeo, ABD ve Türkiye  arasında oluşan pozitif ilişkilerden memnun olduğunu vurguladı. Pompeo, "Papaz (Andrew) Brunson'ın serbest kalmasından sonra oluşan  pozitif ivme ve ilişkiyi memnuniyetle karşılıyorum ve diğer ortak endişelerin ele  alınabileceği ilave kanalların kurulması çağrısında bulunuyorum."  değerlendirmesinde bulundu.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Mike Pompeo ayrıca, Türk mevkidaşıyla görüşmesinde Suudi gazeteci  Cemal Kaşıkçı cinayetini, Suriye'deki sorunlar konusunda iş birliğini ve  Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletlerin (BM) öncülük ettiği barış sürecini destekleme konusunu da görüştüklerini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN'A DESTEĞİ SAVUNDU

Pompeo, ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını daha da ileri götüren politikaları benimsemeye mecbur olduğunu söyledi. Pompeo, ABD'nin Suudi Arabistan'a desteğini savundu ve muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı öldürülmesine rağmen Riyad'ın güçlü ortağı olmaya söz verdi.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!