Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Çavuşoğlu: Azerbaycan'ı işgalci Ermenistan ile bir tutuyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim'i ziyareti sonrası açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu: Azerbaycan'ı işgalci Ermenistan ile bir tutuyorlar

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Sorunun çözümü ortada. Ermenistan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilecek. Azerbaycan'ın toprak birliği ve bütünlüğü konusunda BM'nin kararları ortada. Ama hiçbiri çözüm için adım atmadı. Biz de çok çaba gösterdik, bu çabalarımız çözüme ulaşmadı. Bugün haklı olarak Ukrayna ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü hep beraber destekliyoruz, ama söz konusu Azerbaycan olunca işgalci Ermenistan ile bir tutuyorlar. Yeri geldiğinde bir elçilik gibi, yeri geldiğinde devlet gibi desteğimizi sürdürüyoruz. 

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

Azerbaycan halkıyla birlikte olduğumuzu göstermek bakımından buradayız. Ermenilerin saldırılarında şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin mekanı cennet olsun. Her hal ve şart altında Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu bir kez daha gösteriyoruz. Ermeniler tarafından işgal edilmiş Azerbaycan toprakları uluslararası toplum önünde çözülmesi gereken bir sorundur. Herhangi bir köyüne yapılan saldırı, Türkiye'nin herhangi bir köyüne yapılmış bir saldırıdır, bunu böyle kabul ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın da talimatıyla ciddi bir diplomasi uygulanıyor. Haklı sözden, davadan daha doğru bir şey yoktur. Ermenistan kimlerle karanlık ilişkilerde olursa olsun, Azerbaycan mutlaka kazanacaktır. Sahada da kazanan Azerbaycan, masada da haklı davasını savunup kazanacaktır. 

Uluslararası platformda Azerbaycan'ı köşeye sıkıştırmaya çalışmak, uluslararası hukuku çiğnemek destektir. Her kim Ermenistan'ın sırtını sıvazlıyorsa, suçlarına da ortak oluyor demektir. Eğer bir taraf olacaklarsa, haktan, hukuktan yana olmaktır. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!