Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'le Filistin meselesini görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'le Filistin meselesini görüştü

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile  Borrell'in görüşmesinde, İsrail'in Filistin'deki zulüm ve işgal planlarının  durdurulması ile Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planı

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28  Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu  barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in  toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün  Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta  Meclis'te yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim  birimlerini "ilhak" etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!