Bakan Akar'dan net mesaj: İzin vermeyiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kıbrıs Türkünün haklarının gasp edilmesine izin vermeyiz. Kıbrıs sorununun barışçıl yolla çözüleceğine inanıyoruz" dedi.

Bakan Akar'dan net mesaj: İzin vermeyiz

Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehir'den Kıbrıs'a, dörtlü kol komutanı olarak gönderilen Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel'in yenilenen anıtı törenle açıldı.Törenlere Türkiye'den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları da katıldı.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve devlet erkanının da katıldığı tören sırasında F-16 uçakları, halkı ve şehitleri selamlama uçuşu da gerçekleştirdi.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'deki gerginlikle ilgili " Türkiye hem kendisinin hem de KKTC'nin  meşru hak ve menfaatlerini her zaman korumuştur ve korumaya devam edecektir.Hedefimiz adada barışı, istikrarlı, huzuru kalıcı hale getirmektir. Deniz yetki alanlarımızdaki faaliyetlere devam edeceğiz" dedi.

Kıbrıs'ta oldu bittiye asla göz yumulmayacağını belirten Akar, "Bu azim ve kararlılığımızın iyi anlaşılması gerekir. Meşru haklarımızı korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

RUMLAR ŞEHİT ETTİ

Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel, 8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehirden Kıbrısa, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. F-100 uçağıyla uçuş esnasında, uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir alındı. Rumların işkenceleri sonucunda hayatını kaybeden Cengiz Topel, Kıbrıs'taki ilk Türk hava harp şehididir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!