Bakan Akar'dan F-35 ve S-400 mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nin komuta kademesi, F-35 uçaklarının konuşlanacağı Malatya'daki üs komutanlığındaki çalışmaları denetledi. Bakan Akar, 'Gerek S-400 gerekse F-35 konularında taahhütlerimiz, sorumluluklarımız neyse onları, eksiksiz yerine getirmeye gayret gösteriyoruz' dedi. Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına da işaret eden Akar, "Ülkemizin güneyinde bize risk, tehdit ve tehlike teşkil edecek bir terörist koridora müsaade etmeyeceğimizi defalarca söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda gerekli hazırlıklarımızı yaptık, yeri ve zamanı geldiğinde de gerekli faaliyetleri uygulamaya Silahlı Kuvvetlerimiz hazır." dedi.

Bakan Akar'dan F-35 ve S-400 mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nin komuta  kademesi, F-35 uçaklarının konuşlanacağı Malatya'daki 7'nci Ana Jet Üs  Komutanlığındaki çalışmaları denetledi. 

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral  Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığına geldi.

Faaliyetlere ilişkin Üs Komutanı Tuğgeneral Selim Karsavuranoğlu'dan  brifing alan, talimat veren Bakan Akar, daha sonra filo komutanları ve pilotlarla  bir araya geldi. Pilotlarla samimi sohbetin ardından bakım komutanlığına geçen  Hulusi Akar ve komutanlar, buradaki bakım personeliyle de görüştü ve direktifler  verdi.

"Akıllı" mühimmatı inceledi

Bir F-4E uçağındaki yerli üretim akıllı mühimmatı da inceleyen Akar ve  komutanlar, daha sonra F-35 uçaklarının konuşlanacağı alana geçti. Buradaki  çalışmaları inceleyen Bakan Akar, gelinen son duruma ilişkin bilgi aldı.

7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı personeli ile de bir araya gelen Hulusi   Akar, pilotundan bakımcısına kadar tüm personelin Hava Kuvvetleri Komutanlığının,  dolayısıyla da Türk Silahlı Kuvvetlerinin  çalışmalarına önemli katkılar  sağladığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerini "büyük bir aile" olarak nitelendiren Akar,  "Ancak bir bütün halinde çalışarak bize verilen görevleri başarıyla yerine  getirebiliriz." diye konuştu.

Türkiye'nin çevresinde yaşanan  önemli gelişme, çatışma ve  istikrarsızlıkları yakından takip ettiklerini vurgulayan Bakan Akar, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin FETÖ, PKK/YPG,  DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı mücadelesinin  azim ve kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içinde ve yurt dışındaki terörle  mücadelesine ilaveten Mavi Vatan'da da  Türkiye'nin hak ve hukukunu korumak için  hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan vazifesini yerine getirdiğini de söyledi.

TSK'nin FETÖ'den temizlendikçe güçlendiğini ifade eden Hulusi  Akar,  "FETÖ ile her türlü mücadele yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. 'Bu mücadele  bitti' denilemez, yeni bilgiler, belgeler çıktıkça TSK, Türk yargısı bu  mücadelesini sürdürmeye devam edecek." şeklinde konuştu.

İdlib'deki gelişmeler

İdlib'de devam eden çatışmalara da dikkati çeken Akar, "Ateşkes  anlaşmasına rağmen rejim, ateşkes sözünü tutmuyor ve ateşkesi ihlal ediyor."  ifadesini kullandı.

"Esed kendi halkını öldürmeye devam ediyor" diyen Bakan Akar, oradaki  masum insanların, sivil halkın zarar görmemesi için Türkiye'nin elinden geleni  yaptığını dile getirdi.

Saldırıların devam etmesi durumunda bölgedeki 3,5-4 milyon insanın  yeniden göç etmesinin söz konusu olacağını ifade eden Akar, bunun da yeni insani  trajedilere yol açabileceğine dikkati çekti.

Bunu önlemek için büyük gayret gösterdiklerini belirten Hulusi Akar,  "Soçi Mutabakatı ateşkesi gerektiriyor ve Ruslardan biz bunu istiyoruz. Şu anda  da Ankara'da görüşmeler devam ediyor. İnşallah bunu da başaracağız. Ancak sulhu,  sükunu, ateşkesi sağlayabilirsek oradaki 3,5-4 milyon insanın güven içinde  yaşaması mümkün olur." ifadesini kullandı.

"Silahlı Kuvvetlerimiz hazır"

Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına da işaret eden Akar, "Ülkemizin güneyinde bize risk, tehdit ve tehlike teşkil edecek bir terörist koridora müsaade etmeyeceğimizi defalarca söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda gerekli hazırlıklarımızı yaptık, yeri ve zamanı geldiğinde de gerekli  faaliyetleri uygulamaya Silahlı Kuvvetlerimiz hazır." dedi.

Bakan Akar, TSK'nin hedefinde sadece teröristlerin olduğunu  belirterek, "Bazıları bu konudaki söylemlerimizi Kürt kardeşlerimize yönelik  çarpıtmaya çalışıyor. Bu kesinlikle yalandır, alçaklıktır. Kürt kardeşlerimizle  biz 'et ve tırnak' gibiyiz. Buradaki hedefimiz, ülkemizin, milletimizin,  halkımızın ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamaktır. Buna tehdit, risk ve  tehlike teşkil eden nedir? Teröristlerdir. Bunları etkisiz hale getirmeye  çalışıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, harp tarihine sadece başarılı  operasyonlarıyla değil insani değerlere gösterdiği saygıyla da geçmiştir."  ifadelerini kullandı.

"Tamamen bağımsız olacak"

Türkiye'ye yönelik sadece terör değil hava ve füze tehdidinin  bulunduğunu da dile getiren Akar, hava savunma sistemi tedarikine ilişkin geçen  süreçte yaşananlara değindi.

Konunun son dönemde F-35 Müşterek Savaş Uçağı Projesi'ne bağlanmaya  çalışıldığına dikkati çeken Hulusi  Akar, şunları kaydetti:
  
"Türkiye Cumhuriyeti devleti, F-35 projesinin bir ortağıdır. Bugüne  kadar aksaksız ve eksiksiz bütün sorumluluklarımızı yerine getirdik. Bugüne kadar  ortaklığımızın gereği olarak 1,2 milyar dolar para ödedik. Bunun için şu an  içinde bulunduğumuz üsteki yatırımları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. F-35'lerin  burada faaliyetlerini icra edebilmesi için yerleşim alanları kuruyoruz. Bu  uçakların bir kısım parçaları Türkiye'de üretiliyor. Bununla ilgili siparişlerin  tamamı zamanında yapıldı, verildi. Bu konuda Türkiye'nin sicili tertemiz. Bu  şekilde  devam ederken, S-400 gündeme geldikten sonra, 'S-400 alınırsa F-35'leri  vermeyiz' diye bir durum çıktı. Biz de tüm muhataplarımıza F-35 projesinin  sözleşmesinde 'Eğer ortaklardan biri S-400 alırsa ortaklıktan çıkarılır' diye bir  madde yok diye hatırlatıyoruz. Biz bütün sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz,  bütün çalışmaları ciddiyet ve samimiyetle yapıyoruz. Ayrıca diyoruz ki; 'S-400,  NATO sistemlerinden tamamen bağımsız olacak'. NATO sistemleriyle entegre milli  sistemlerimizle dahi entegre etmeyeceğiz. Tamamen bağımsız olacak. F-35'ler  Malatya'da konuşlanacak, diğeri de ülkemizin başka bir yerine konulacak.  Aralarında mesafe olacak, tamamen ayrı çalışacak."

"Benzer durumlar var"

Alınması gereken tedbirle ilgili NATO ve ABD ile ortak çalışma grubu  kurulmasına yönelik teklifi hatırlatan Akar, şöyle devam etti:

"Etkileşim konusunda müttefiklerimizin endişelerini gidermek için bu  çalışma grubuna katılmaya hazır olduğumuzu defaten söyledik. Eğer bunlar  birbirine yaklaştığında bir etkileşim söz konusu olacaksa, buna benzer örnekler  var. Şimdi Suriye'de S-400 var, orada yakın mesafe içinde İsrail'in F-35'i  uçuyor. Ne oldu bugüne kadar? Baltık ülkelerinde de benzer durumlar var. Ne oldu?  Bu konuları muhataplarımıza anlatmaya, onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Bazı  konularda yakınlaşma olmakla beraber, temeldeki ayrılık maalesef devam ediyor.  Biz diğer taraftan da gerek S-400, gerekse F-35 konularında taahhütlerimiz,  sorumluluklarımız neyse, onları eksiksiz yerine getirmeye gayret gösteriyoruz."

Türkiye'nin hava savunmasını sadece S-400 ile kurmayı düşünmediklerini  vurgulayan Bakan Akar, "Aynı zamanda eğer aynı şartlar ve ilkeler çerçevesinde  ABD'liler de bize Patriot verirlerse onu alabileceğimizi söyledik. O konuda bize  mart ayında ABD'liler yeni bir teklif gönderdi, onu da bizim ilgili kurumlarımız  inceliyor." diye konuştu.

Hulusi  Akar, Eurosam'ın ürettiği Samp-T hava savunma sisteminin  tedarikine ilişkin de çalışmanın devam ettiğini belirterek, "Bu çalışma ekim  ayında tamamlanacak, ondan sonra ortak üretim dahil yapılması gereken neyse  onları yapmaya çalışacağız." şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!