Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BAHÇELİ'NİN YERİNE KİM GELİYOR?

"MHP'deki bu kasetler, şantajı yapanların verdiği gözdağı idi. Başkaları var. Büyük yankı yapacak kasetler" diyen ünlü istihbaratçı Bahçeli'nin yerine gelecek isme değindi.

BAHÇELİ'NİN YERİNE KİM GELİYOR?

Siyasi hayatta art arda yaşanan depremlere içinden bakınca, kolay analiz edilmiyor.

Dün, Prof. Dr. Mahir Kaynak'la birlikteydik. Bir buçuk saat kadar Türkiye'de olan biteni konuştuk. Kaset olayının magazinini, olası sonuçlarını tartıştık.

Mahir Kaynak, MHP'de üst düzey yöneticileri vuran gizli kamera kasetlerinin asıl hedefinin Genel Başkan Devlet Bahçeli olduğunu anlattı:

-Devlet Bahçeli'nin Amerika ile ihtilafı var. Hâlbuki geçmişte MHP, Komünizm'le mücadele ediyordu. Parti, Sovyetler'i karşısına almıştı. ABD ile daha yakındı. Şimdi birden bire değişti bu politikalar.

Peki... CHP'de Deniz Baykal'ı tasfiye eden kaset komplosunun amacı neydi?

-CHP'de yapılmak istenen şey, CHP'nin temsil ettiği resmi ideolojinin tasfiyesidir. Bakın, Kemal Kılıçdaroğlu geldikten sonra CHP ne kadar değişti. Hakkâri'ye gitti, büyük ölçüde coşkuyla karşılandı. Eskiden CHP, Sivas'ın ötesine geçemiyordu.

Sırada MHP mi var? Neden hedef seçildi?

-Nedeni, MHP'nin ideolojisinin sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olması. Yani Türkiye bölgesel güç olduğu zaman, MHP Türkçülük yapamaz. Ermenistan'la iyi geçinmesi lazım. Kürt'e Kürt demesi lazım. Herkese kimliği ile hitap etmesi lazım. Başka çare yok. Bu ideoloji, bugünkü dünya konjonktürü ile uyuşmuyordu. Onun için bunu da tasfiye edecekler.

**

Prof. Mahir Kaynak'ın bazı evrensel tespitleri var ki, sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde benzer senaryoların oynandığını gösteriyor:

-Eğer kendiniz geldiğinize inanırsanız, kendi gücünüzle kalırsınız. Veya savaşarak gidersiniz. Ama biri sizi getirdiyse, getiren götürür! Biz her zaman demokrasiyi savunuyoruz. Bütün dünyada da böyle... Oy veriyoruz. Ama oy vereceğimiz kimseleri belirleyenler var. Biz şimdi Kemal Kılıçdaroğlu'na mı oy veriyoruz yoksa onu oraya getirenlere mi?

Mahir Kaynak'a göre başka kasetler de var. Büyük ses getirecek kasetler... Bunların çıkıp çıkmayacağını ise zaman gösterecek:

-Bence... MHP'deki bu kasetler, şantajı yapanların verdiği gözdağı idi. Daha başkaları var. Toplumda büyük yankı yapacak kasetler... Çünkü bertaraf edilenleri kamuoyu pek fazla tanımıyordu. Orada lider tanınır esasen...

**

Peki... MHP'de lider hedef alındıysa, yeni lider kim olacak?

-Şahsın adını değil ama kimliğini tarif edebiliriz. Türkiye'deki çok kimlikliliği kabul edecek. Milliyetçiliği Türkiye'nin çıkarlarını savunmak biçiminde algılayacak biri..
HABER7COM 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!