Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bahçelere zarar veren ayılara radyolu önlem

Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde, köylerdeki meyve bahçelerine zarar veren ayı ve domuzlar için köylüler sabaha kadar tüfek ve sopalarla nöbet tutuyor.Bazı aileler, hayvanların korkup yanaşmaması için ağaçlara bağladıkları radyoların sesini sonuna kadar açıyor.

Bahçelere zarar veren ayılara radyolu önlem

İnegöl'e 11 kilometre uzaklıkta bulunan Çiftlik Köyü'nde, gece bahçelere giren ayı ve domuzlar meyvelere büyük zarar veriyor. Köy sakinleri, tüfek ve sopalarla bahçelerini korumak için gruplar halinde sabaha kadar nöbet tutuyor. Hayvanların korkması için ağaçlara pilli radyo bağlayıp sabaha kadar çalan köy sakinleri, "Hayvanlar artık siren ve diğer ses çıkartan aletlere alıştılar. Bu seslere rağmen bahçelerimize gelip özellikle armut ve diğer meyvelere zarar veriyorlar, ağaçların dallarını kırıyorlar. Son çaremiz radyo oldu. Radyomuzu sabaha kadar çalarak bu sese alışkın olmayan hayvanları korkutuyoruz" dedi.

Kahveci 2 çocuk babası Eyüp Yenitürk ise ayı ve domuzların bahçelere girmemesi için radyolu çözümü kendisinin bulduğunu söyledi. Yenitürk, "Önceden sadece ayılar geliyordu. Şimdi sürüler halinde domuzlar da bahçelerimize giriyorlar. Tek geçim kaynağımız olan meyvecilik, bu hayvanlar yüzünden büyük zarar görüyor. Çareyi, ağaçlara bağladığımız FM bandına ayarlı radyolarda bulduk. Bu ses onlara yabancı geliyor ve korkuyorlar" diye konuştu. 

HABERLER.COM

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!